XXI Mikołowskie Dni Muzyki

Data: 
2011.05.21 - 2011.06.11
Miejscowość: 
Mikołów

W programie tegorocznej edycji Mikołowskich Dni Muzyki koncerty muzyki dawnej.

Program:

21.05 Koncert inauguracyjny, bazylika św. Wojciecha godz. 19.00 
Concerto Köln, Poznański Chór Kameralny

Marzena Michałowska - sopran
Maciej Gocman - tenor
Piotr Olech - kontratenor
Józef Frakstein - bas
Andrzej Lajborek - recytacja
Jurek Dybał - dyrygent

Przygotowanie chóru - Bartosz Michałowski 

Program
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Conductus Funebris
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Completorium


22.05 Recital organowy, bazylika św. Wojciecha godz. 18.30
Jan Vermeire (Belgia) 

Program
Johann S. Bach (1685-1750) - Praeludium et Fuga in D BWV 532
Johann S. Bach - Duetto in G BWV 804
Johann Ludwig Krebs (1713-1780) - Fantasia a gusto italiano 
Ernst Köhler (1799-1847) - Thema mit Variationen
Adolf Friedrich Hesse (1809-1863) - Einleitung zu Tod Jesu von Graun
Jacques Nicolas Lemmens (1823-1881) -Adagio & Marche Pontificale (Sonate Pontificale)
FlorPeeters (1903-1986) - Aria
Noel Goemanne (1926-2010) - En el silencio de la noche
Noel Goemanne - El dia de fiesta (San Antonio Suite)


24.05 
Koncert kameralny Biblioteka Miejska godz. 19.00

Piotr Pławner - skrzypce
Wojciech Świtała - fortepian 

Program
Robert Schumann - Sonata skrzypcowa d-Moll op. 121
Johannes Brahms - Sonatensatz-Scherzo
Karol Szymanowski - Pieśń Roksany z opery "Król Roger"
Karol Szymanowski - Nokturn i Tarantela op. 28
Grażyna Bacewicz - Trzy tańce


27.05 Biblioteka Miejska godz. 19.00
Waldemar Malicki - fortepian
New Tango Bridge zespół instrumentalny:
Michał Nagy - gitara
Klaudiusz Baran - bandoneon
Paweł Wajrak - skrzypce
Grzegorz Frankowski - kontrabas

Program
W programie utwory Astora Piazzolli

 

29.05 Recital organowy Bazylika św. Wojciecha godz. 18.30
Mattias Giesen (Austria)

Program
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Fantazja i fuga g-moll BWV 542
Johann Sebastian Bach - Chorał "Vater unser im Himmelreich" BWV 682 
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)- V Sonata D-dur op. 65 nr 5
Max Reger (1873-1916) - Canzonetta g-moll
Max Reger - Ave Maria (z op. 80)
Franz Liszt (1811-1886) - Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen.


31.05 Kościół ewangelicki św. Jana godz. 19.00 Koncert poświęcony postaci Witolda Szalonka
Lason Ensemble
Krzysztof Lasoń - skrzypce
Agnieszka Lasoń- skrzypce
Elżbieta Mrożek-Loska - altówka
Stanisław Lasoń- wiolonczela


Program
Aleksander Lasoń - Relief dla Andrzeja
Witold Szalonek - 1+1+1+1
Karol Szymanowski - II Kwartet smyczkowy


01.06 Bazylika św. Wojciecha godz. 19.00
Czech Chamber Solists
Czech Philharmonic Choir Brno
Hana Škarková - sopran
Lucie Hilscherová - alt
Petr Fiala - dyrygent


Program
Wolfgang A.Mozart (1756-1791) - Exultate jubilate
Wolfgang A.Mozart - Ave verum
Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813) - Stabat Mater na chór żeński solistów i orkiestrę


03.06 Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach godz. 19.00
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Ewelina Nowicka - skrzypce
Agnieszka Duczmal - dyrygent


Program
Mieczysław Weinberg (1919-1996) - Concertino op. 42 
Mieczysław Weinberg - Rapsodia mołdawska op. 47 nr 3 Modest Musorgski (1839-1881) - Obrazki z wystawy (oprac. A. Duczmal) 

05.06 Koncert organowy Bazylika św. Wojciecha godz. 18.30
Sławomir Kamiński - organy
Roman Gryń - trąbka
Antoni Pokora - organy


Program
John Stanley (1713-1786) - Trumpet Voluntary 
Johannes Brahms (1833-1897) - Preludium i fuga a-moll

Paweł Pietruszewski - Orgelludium II Nagroda na V Międzynarodowym konkursie kompozytorskim Mikołów 2010
Oskar Bohme (1870-1938) - Koncert As-Dur na trąbkę op.18, cz. I Allegro modertao
Marian Sawa (1937-2005) - Sonata na organy, cz. I 
Marian Sawa - Sonant na trąbkę i organy
Marian Sawa - Pascha Nostra na trąbkę i organy

 

06.06 Stary kościół św. Wojciecha godz. 19.00
Stefan Temmingh - flet blokowy
Axel Wolf - lutnia
Olga Watts - klawesyn

Program
"The Gentleman's Flute"

Francesco Maria Veracini (1690-1768) - Sonata g-moll Overtura - Aria - Paesana - Minuet - Postiglione
Georg F. Händel (1685-1759)- Di te mi rido
Georg F. Händel - Verdi prati 
Georg F. Händel - Gigue 
Anonim - Greensleeves to a Ground
Arcangelo Corelli (1653-1713) - La Follia (opr. Veracini)
* * *
Giuseppe Sammartini (1695-1750) - Sonata in f-Moll Andante - Spiritoso - Andante - Allegro
Georg F. Händel - Lascia ch'io pianga 
Francesco Saverio Geminiani (1687-1762) - Chaconne na temat Sarabandy Corellego 
Georg F. Händel - Almira Ouverture - Minuet - Gigue
Anonim - Italian Ground 
Arcangelo Corelli - Sonate op. 5, Nr. 10 C-dur
Preludio Allemanda Sarabanda Giga Gavotta 

07.06 Kościół ewangelicki św. Jana godz. 19.00
Bartold Kuijken - flet poprzeczny
Sigiswald Kuijken - skrzypce
Wieland Kuijken - wiolonczela (Belgia)


Program
Joseph Haydn (1732-1809) - Trio in D-dur Hob. XI: 109 Adagio, Allegro, Menuetto
- Trio in G-Dur Hob. XI: 118 Allegro, Menuetto allegretto, Presto
- Trio in D-dur Hob. XI: 110 Moderato, Menuetto, Finale presto
Przerwa
- Trio in D-dur Hob. XI: 82 Adagio, Allegro, Menuetto allegretto
- Trio in C-Dur Hob. XI: 103 Moderato, Menuetto, Scherzando presto
- Trio in G-dur Hob. XI: 100 Moderato, Menuetto, Presto

08.06 Kościół ewangelicki św. Jana godz. 19.00
The Singphoniker Vocal Ensemble
Markus Geitner
Michael Mantaj
Daniel Schreiber
Christian Schmidt
Henning Jensen
Berno Scharpf


Program

"fragile"

Ludwig Thomas (*1957) - Mein junges Leben hat ein End' (nach Sweelinck)
Sting (*1952) - Fragile
Pierre de la Rue (1460?-1518) - Missa pro fidelibus defunctis
Introitus
Kurt Weill (1900-1950) - Zu Potsdam unter den Eichen 1928 aus dem Berliner Requiem Text Bert Brecht
Kyrie
Einojuhani Rautavaara (*1928) - Serenadi kuolemalle 1978 Le mort des pauvres, Charles Baudelaire
Tractus
Deep River - Spiritual Traditional
Offertorium
Hans Schanderl (*1960) - Whispers of heavenly death (2008) nach einem Text von Walt Whitman 
Sanctus - Benedictus
Knut Nystedt (*1915) - Peace I leave with you (1957) Op. 43/2, nach dem Johannes-Evangelium
Agnus Dei
Communio
Eric Clapton (*1945) - Tears in heaven
Carl Orff (1895 - 1982) - Sunt lacrimae rerum (aus Concento di voci, 1956)
Ludwig Thomas (*1957) - Der Mond ist aufgegangen


11.06 Koncert finałowy Bazylika św. Wojciecha godz. 19.00
Orkiestra Aukso
Chór Polskiego Radia w Krakowie,
Andrzej Chorosiński - organy
Marek Moś - dyrygent


Program
Georg F. Haendel - Koncert organowy F-dur op.4 nr 4
Michel Corrette - Koncert organowy g-moll
Henryk M. Górecki - Amen
Henryk M. Górecki - Totus Tuus
Henryk M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Joseph Haydn - Te Deum