XVII Gliwicki Festiwal Bachowski

Data: 
2016.07.14 - 2016.07.26
Miejscowość: 
Gliwice
Bach-2016-winieta_0.jpg

Myśl przewodnią tegorocznej edycji Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego określić można włoskim terminem muzycznym “mezza voce”, czyli “półgłosem”. Zapraszamy melomanów do świata półcieni, wyciszenia, kontemplacji. W tych ramach nie zabraknie jednak barokowej wirtuozerii, bogactwa form i gatunków muzycznych, różnorodności dźwiękowych klimatów oraz osobowości artystycznych. Wspólnie ze znakomitymi gośćmi odbędziemy fascynującą podróż od barokowego kosmosu słynnych bachowskich “Wariacji Goldbergowskich” poprzez perły muzyki wokalnej i koncertowej, aż po niezwykłe finałowe spotkanie kilku pozornie bardzo odległych od siebie muzycznych światów.

 

 

 

14 lipca 2016, godz. 19.00, Ewangelicko-Augsburski Kościół Zbawiciela, ul. Jagiellońska 19A

 

Recital klawesynowy

 

Marcin Świątkiewicz – klawesyn

 

w programie: J. S. Bach – Wariacje Goldbergowskie

 

Na początek dzieło wieńczące całą klawesynową twórczość Jana Sebastiana. Oszałamiające bogactwem wszystkich stosowanych w baroku form muzyki klawiszowej, jednocześnie wskazuje jej dalszy rozwój. Usłyszymy je w interpretacji znanego dobrze festiwalowej publiczności Marcina Świątkiewicza. Ten znakomity polski “klawiszowiec”, jak sam siebie lubi określać, w styczniu tego roku został uhonorowany Paszportem „Polityki” w dziedzinie muzyki poważnej “za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie. Artysta współpracuje nie tylko z czołowymi polskimi zespołami. Od lat jest też stałym partnerem brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger i jej zespołu Brecon Baroque oraz włoskiego skrzypka Enrico Onofriego i jego orkiestry Divino Sospiro.

 

 

17 lipca 2016, godz. 20.15, Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Kościelna

 

Soli Deo gloria”

 

Nicola Wemyss (Szkocja/Holandia) – mezzosopran

Lilia Slavny (Izrael/Holandia) – skrzypce barokowe

Anna Katyńska – wiolonczela barokowa

Cvetanka Sozovska (Macedonia/Holandia) – klawesyn

 

w programie: J. S. Bach, J. G. Goldberg, G. Muffat

 

Bohaterką drugiego koncertu będzie znakomita szkocka śpiewaczka, mezzosopran Nicola Wemyss. Znana jest z licznych występów i nagrań płytowych z takimi zespołami, jak m.in Les Arts Florissants, Orchestra of the 18th Century. Śpiewała pod dyrekcją Fransa Brüggena, Williama Christie, Richarda Egarra, Tona Koopmana i Paula van Nevela. Towarzyszyć jej będzie m. in. wspaniała izraelska skrzypaczka Lilia Slavny, którą gliwicka publiczność pamięta zapewne sprzed kilku lat, kiedy poprowadziła koncert z muzyką C.Ph.E. Bacha. Obecność tych artystek gwarantuje wiele wrażeń, zarówno w znanych ariach z bachowskich kantat pasji i mszy, jak też w barokowych sonatach na skrzypce.

 

 

23 lipca 2016, godz. 20.00, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Daszyńskiego 2

 

Rodzinne muzykowanie”

 

Tytus Wojnowicz – obój barokowy

Robert Bachara – skrzypce barokowe

Agnieszka Świątkowska – skrzypce barokowe

 

Consortium Sedinum

Urszula Stawicka – klawesyn, kierownictwo artystyczne

 

w programie: J. S. Bach, J. B. Bach, C. Ph. E. Bach

 

Szczeciński zespół Consortium Sedinum przedstawi gliwickiej publiczności koncertowe dzieła rodziny Bachów. Usłyszymy więc nie tylko muzykę Jana Sebastiana ale też jego mniej znanego kuzyna Johanna Bernharda I drugiego syna Carla Philippa Emanuela. Bach w często dokonywał dla potrzeb lipskiego Collegium Musicum transkrypcji swoich dawniejszych utworów. Tak powstały jego koncerty klawesynowe. Ciekawostką tego programu będzie natomiast zrekonstruowana pierwotna wersja na obój i skrzypce znanego Koncertu c-moll na dwa klawesyny. W gronie solistów znajdzie się Tytus Wojnowicz - polski oboista, znany doskonale ze swoich interpretacji muzyki klasycznej, które cechuje wyjątkowe, nowoczesne brzmienie. Nie stroni jednak od wykonawstwa historycznego i tym razem zagra na oboju barokowym. Partnerować mu będzie znakomity polski skrzypek młodego pokolenia, o którym coraz głośnie w świecie muzyki dawnej, Robert Bachara - stały solista Capelli Cracoviensis, który zyskał też rozgłos wykonaniem kompletu bachowskich Sonat i Partit na skrzypce solo.

 

 

26 lipca 2016, godz. 20.00, Scena Bajka, ul. Dolnych Wałów 3

 

Barok progresywny”

 

Nikola Kołodziejczyk Orchestra

Nikola Kołodziejczyk – fortepian, dyrygent

 

w programie: N. Kołodziejczyk

 

Nikola Kołodziejczyk, laureat Fryderyka 2015 za debiut jazzowy wydał drugą płytę, tym razem nagrodzoną Fryderykiem 2016 za Jazzowy Album Roku. Jest to autorska suita na 15 osobowy nieamplifikowany zespół barokowo-jazzowy z wykorzystaniem instrumentów ludowych, instrumentów historycznych, preparacji instrumentów i improwizacji. O programie ostatniego festiwalowego koncertu recenzentka Ruchu Muzycznego Marta Januszkiewicz pisze tak: „Barok progresywny Nikoli Kołodziejczyka to bomba. Nie tylko jeśli chodzi o rozsadzanie stylistyk, konwencji, odległych czasowo I geograficznie gatunków. Artysta wziął na warsztat bardzo pojemny temat: barok. Okres wzniosłości, misternych polifonii, emancypacji muzycznej emocji i retoryki, tego co przynależne do tożsamości ludowej, narodowej, zapowiedzi tego, co czysto umysłowe, oświecone. Przede wszystkim jednak improwizacji w sztuce artystycznej. Suka biłgorajska i skrzypce nie spotykały się w XVII wieku, podobnie jak w późniejszych czasach fortepian z violą da gamba czy zestaw perkusyjny z klarnetem basowym.”

 

 

Dyrektor festiwalu: Piotr Oczkowski

Współpraca organizacyjna: Anna Katyńska

 

Organizatorzy festiwalu:

Klub Inicjatyw Kulturalnych, Miasto Gliwice

Gliwicki Teatr Muzyczny, Parafia pw. Wszystkich Świętych, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Parafia Ewangelicko-Augsburska

 

Biuro festiwalowe:

COK „Perełka” – Gliwice, ul. Studzienna 6, tel. 32/ 231 55 36, www.kikgliwice.com

czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00

Bilety na koncerty do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/ 231 38 55.

W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.