XIX Gliwicki Festiwal Bachowski

Data: 
2018.07.17 20:00 - 2018.07.22 22:00
Miejscowość: 
Gliwice
LC_2015©ida_zenna_Instrumente.jpg

„Bachowskie arkady” – tytuł jednego z koncertów, oddaje jednocześnie doskonale myśl przewodnią tegorocznej edycji. Zapraszamy słuchaczy do wspólnej wędrówki pod łukami dziejów nowożytnej muzyki, dla których niezłomne oparcie tworzą filary bachowskiego dzieła. Muzyka lipskiego kantora bez trudu pokonuje przepaść między starym i nowym, świeckim i sakralnym, głębią myśli i rozrywką służącą miłemu spędzaniu czasu. Jest jednoczenie tradycyjna i innowacyjna. Dlatego też dawne instrumenty przemówią językiem XXI wieku a instrumenty współczesne odkryją nam nowe, zaskakujące oblicze muzyki dawnej. Będzie więc okazja aby kolejny raz przekonać się o niedoskonałości wszelkich prób dzielenia i „szufladkowania” muzyki.

 

17 lipca 2018, godz. 20.00, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Daszyńskiego 2

 

„Bach w Wenecji”

 

Olga Pashchenko (Rosja/Holandia)) – klawesyn

 

w programie: A. Vivaldi, A. Marcello i T. Albinoni w transkrypcjach J. S. Bacha

 

Koncert inauguracyjny w szczególny sposób przypomni o obchodzonej w bieżącym roku 340. rocznicy urodzin Antonio Vivaldiego. Bach dokonał klawesynowej transkrypcji siedmiu jego koncertów skrzypcowych. Te właśnie kompozycje odegrały decydującą rolę w ponownym odkryciu muzyki Vivaldiego po latach zapomnienia. Z drugiej strony dzieła Vivaldiego i innych mistrzów weneckich  nauczyły Bacha, „jak myśleć muzycznie”. Odegrały tym samym niezwykle istotną rolę w tworzeniu jego własnego, prawdziwie osobistego stylu. Bachowskie transkrypcje zabrzmią w wykonaniu Olgi Pashchenko – uczennicy słynnego Alexeia Lubimova. Artystka zaliczana jest do grona najznakomitszych i najbardziej wszechstronnych wykonawców muzyki klawiszowej, od organów i klawesynu po fortepian i fortepian współczesny. Podczas swoich występów zachwyca pełną pasji osobowością, wirtuozerią, bogactwem kolorów i wrażliwością na tak  szeroki i różnorodny repertuar, jaki na przestrzeni wieków napisano  na  te instrumenty.

 

 

18 lipca 2018, godz. 19.30, Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Kościelna

 

Koncert oratoryjno-kantatowy

 

Julita Mirosławska – sopran

Jakub Burzyński – kontratenor

Adam Sławiński – tenor

Dawid Biwo – bas

Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta”

Jakub Burzyński – kierownictwo artystyczne

 

w programie: J. S. Bach, J. Sarwas (prawykonanie)

 

La Tempesta - jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, gości w Gliwicach po raz drugi. Tym razem przyjeżdża z programem zestawiającym obok siebie dwie czasowo bardzo odległe epoki i konwencje stylistyczne. Jako łącznik wystąpią tu historyczne instrumenty i ekspresja głosu ludzkiego. Obok trzech bachowskich kantat, pochodzących z wczesnego okresu twórczości oraz z pierwszych lat lipskich, zabrzmi muzyka Jakuba Sarwasa – gliwiczanina, wybitnego polskiego kompozytora młodego pokolenia. Usłyszymy prawykonanie jego utworu na kontratenor i zespół instrumentalny, skomponowanego specjalnie dla naszego festiwalu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”. Ten swoisty pomost przerzucony między epokami, będzie próbą zwrócenia uwagi słuchacza na problemy uniwersalne, niezależne od czasu czy  szerokości geograficznej. Topos symbolicznej wędrówki w poszukiwaniu własnej tożsamości jest równie bliski muzyce XVIII-wiecznej, jak współczesnej, pisanej tu i teraz, z perspektywy wrażliwości człowieka początku XXI  wieku.

 

20 lipca 2018, godz. 19.00, Ewangelicko-Augsburski Kościół Zbawiciela, ul. Jagiellońska 19A

 

„Od Piazzy do Piazzolli”

 

Eugenia Cherkazova (Ukraina) – akordeon

Svitlana  Shabaltina (Ukraina) – klawesyn

 

w programie: G. Piazza,  J. S. Bach, L. Boccherini M. Corrette, D. Scarlatti, A. Piazzolla

 

Klawesyn i akordeon? Trudno chyba znaleźć instrumenty bardziej od siebie oddalone. Zarówno historią, sposobem wydobycia dźwięku jak i estetyką. Pierwszy z nich, charakterystyczny dla muzyki wieków XVII i XVIII, bywa też chętnie wykorzystywany przez twórców współczesnych. Drugi z kolei to uniwersalny gość wszystkich najważniejszych muzycznych stylów, od klasyki po współczesność i jazz. Stop tak różnych dźwiękowych walorów – klawesyn to instrument szarpany, akordeon zaś pneumatyczny, zbliżony do organów – tworzy zupełnie świeże, niespodziewane brzmienie. Odkrywa to przed wykonawcami rozległe pole do eksperymentów a słuchaczom umożliwia nowe spojrzenie na znane dzieła przeznaczone w oryginale na dwa klawesyny czy też klawesyn i orkiestrę.

 

21 lipca 2018, godz. 20.00, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Daszyńskiego 2

 

„Wirtuozi na dworze króla Polski”

 

Jolanta Sosnowska (Austria) – skrzypce barokowe

Jan Ziemowit Hutek – obój barokowy

Tomasz Wesołowski – fagot barokowy

Agnieszka Wesołowska – klawesyn

 

w programie: J. D. Heinichen, A. Vivaldi, G. Ph. Telemann, J. D. Zelenka

 

Za panowania Augusta II Mocnego Drezno stało się wiodącą europejską metropolią kulturalną baroku. Król utrzymywał wspaniałą orkiestrę, liczącą ponad 40 muzyków-wiruozów. Najwyższej próby umiejętności oczekiwano zarówno od śpiewaków, skrzypków czy klawesynistów jak i muzyków grających na instrumentach dętych. Tak doskonały zespół inspirował wielu czołowych ówczesnych kompozytorów, czego dowodem jest zachowany do dziś imponujący repertuar, obejmujący prawie 1800 dzieł wszystkich form i gatunków. Program czwartego festiwalowego wieczoru wypełnią utwory kameralne z udziałem skrzypiec, oboju i fagotu, pisane na zamówienie dworu drezdeńskiego, prezentujące zarazem niezwykłe możliwości członków królewskiej kapeli.

 

22 lipca 2018, godz. 20.30, Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Kościelna

 

„Bachowskie arkady”

 

Capella Angelica & Lautten Compagney (Niemcy)

Wolfgang Katschner – kierownictwo artystyczne 

 

w programie: J. S. Bach, G. Dufay, H. Purcell, J. Walter, D. Buxtehude, A. Pärt, J. Tavener

 

Chorał jest jedną z najstarszych form europejskiej muzyki kościelnej. Zawsze łączył ze sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W "Bachowskich arkadach" dwa zespoły - wokalny i instrumentalny, zgłębiają to połączenie na nowo. Chorały Jana Sebastiana Bacha w częściowo tradycyjnych, częściowo nowych i niecodziennych aranżacjach wchodzą w dialog z dziełami od wczesnego renesansu aż do wieku dwudziestego. Stanowią filary, na których oba zespoły z właściwą im ciekawością i radością eksperymentowania budują nowe dźwiękowe sklepienie. Brzmienie  marimby i saksofonu nada mu świeżość i lekkość. Zapraszamy więc na wspólny spacer po skarbcu historii muzyki, która wznosi się między filarami chorału i jest przez nie wspierana.

 

 

Dyrektor festiwalu: Piotr Oczkowski

 

Projekt dofinansowano  z budżetu Miasta Gliwice oraz ze  środków  Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

Dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

 

Organizatorzy festiwalu:

Klub Inicjatyw Kulturalnych, Miasto Gliwice

Parafia pw. Wszystkich Świętych, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Parafia Ewangelicko-Augsburska

 

Biuro festiwalowe:

COK „Perełka” – Gliwice, ul. Studzienna 6, tel. 32/ 231 55 36, www.kikgliwice.com

czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00

Bilety na koncerty do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/ 231 38 55.

W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.