Wolbórz – w drodze na Grunwald

Data: 
2010.07.11 19:00
Miejscowość: 
Wolbórz
Artysta: 
Floripari

Koncert w ramach 11. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski"

Program:
Muzyczna historia inspirowana wydarzeniami sprzed 600 lat; narracja słowa, muzyki i ruchu wedle oryginalnych źródeł

Wykonawcy:
Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu „Floripari”
Balet Dworski „Sotto le Stelle”
Aleksander Tomczyk – kierownictwo artystyczne
Katarzyna Borstyn – choreografia

Wolbórz – między Krakowem a Grunwaldem

Zwycięstwo wojsk Władysława Jagiełły pod Grunwaldem to jedna z najważniejszych bitew w dziejach nie tylko Polski, ale całej Europy. Specjalnie dla „Kolorów Polski” wawelski zespół „Floripari” przygotował program słowno-muzyczny Wolbórz – w drodze na Grunwald. Dlaczego Wolbórz? Tam właśnie zatrzymały się w 1410 roku wojska polsko-litewskie. Spektakl będzie opowieścią o tym, co wydarzyło się 15 lipca 1410 roku i w dniach tę datę poprzedzających: o tym, jak król wraz z polskim rycerstwem wyruszając z Krakowa modlił się i zawierzał Bogu, jak w Wolborzu zbierał wojska, jak przeprawiał się na opanowane przez Krzyżaków ziemie, by stoczyć decydującą walkę. W Wolborzu, który pamięta przegrupowania polskiego rycerstwa, zabrzmią dźwięki modlitw, które zanoszono do Bogarodzicy w świątyniach Krakowa, Łysej Góry i Wolborza. Usłyszymy też dźwięki typowe dla ówczesnych pól bitewnych: surmy i fanfary.
Narrację spektaklu będzie prowadzić „Jan Długosz”, najsłynniejszy polski kronikarz. W przedstawieniu wezmą też udział wokaliści i instrumentaliści grający na dawnych instrumentach, m.in. trąbkach, szałamajach i pomortach. Nie zabraknie oczywiście Bogurodzicy i odpowiadającej jej pieśni niemieckiej Gott ist erstanden.
Zespół „Floripari”, którego nazwa oznacza dosłownie: „rzeźbiący kwiaty”, związany jest z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Założyli go absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Królewskiego konserwatorium w Hadze, by przybliżać słuchaczom muzykę renesansu i baroku. Muzycy grają na instrumentach historycznych lub ich kopiach, uwzględniając dawne techniki wykonawcze. Autentyzmu występom zespołu dodają historyczne stroje, w jakich prezentują się artyści. Z „Floripari” współpracuje krakowski balet dworski „Sotto le Stelle”, którego tancerze wezmą udział w inscenizacji grunwaldzkiej historii.

kościół pw. św. Mikołaja biskupa, pl. Jagiełły 5