Warsztaty tradycji

Data: 
2011.07.14 - 2011.07.16
Miejscowość: 
Kamionka, Jarosław
Artysta: 
Jan Marek, Jan Cebula, Bernard Malski
Warsztaty tradycji

Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu zaprasza wszystkich chętnych do wdrażania się w szlachetne rzemiosło polskiej muzyki tradycyjnej w jej wariancie ukształtowanym na terenach dzisiaj nazywanych Podkarpaciem, do udziału w warsztatach gry na skrzypcach i bębnach.
Warsztaty odbędą się w dniach 14-16 lipca w Kamionce i Jarosławiu. Poprowadzą je starzy mistrzowie tradycji stąd: Jan Marek, Jan Cebula oraz Bernard Malski. Pośrednikiem i tłumaczem w nauce będzie Witold Broda.

Dodatkowo odbędą się warsztaty gry mające charakter bardziej rekonstrukcyjny. Gry na suce biłgorajskiej i dudach uczył będzie Maciej Kaziński. Warsztaty skrzypcowe i dudziarskie stanowić mają pierwsze kroki próby zrekonstruowania w Jarosławiu, działających tu prężnie za czasów Anny Ostrogskiej, cechów skrzypków, cymbalistów i dudziarzy.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba jednak swoje uczestnictwo zgłosić. Osoby niemuzykujące zapraszamy do wysłuchiwania starych muzykanckich gawęd i historii.

O muzykantach

Jan Marek (Kamionka) - skrzypek, wirtuoz, od wczesnej młodości muzyk weselny. Pierwsze wesele zagrał przed wojną. Grywał w składach: skrzypce, akordeon, bęben później saksofon,skrzypce ,akordeon, bęben. Nawet na początku lat 80-tych zapraszany na wesela z nowoczesnym składem instrumentalnym. Dźwięk skrzypiec - liryczny, słodki i piękny. Wspaniały opowiadacz starych muzykanckich historii.

Jan Cebula (Kolbuszowa) - skrzypek, klarnecista , saksofonista, trębacz w młodych latach grał na potańcówkach na skrzypcach, w późniejszym czasie na instrumentach dętych - wspaniały repertuar, zdobnictwo i styl.

Bernard Malski (Gnojnica) - bębnista (mały zestaw perkusyjny - dżaz) również skrzypek. Grał w kapeli z nieżyjącym już starszym bratem, słynnym skrzypkiem. Świetny tancerz (występuje na płycie tańce polskie Grażyny Dąbrowskiej) Prezentuje unikalny styl bębnienia obecny w 60 i 70 tych latach na weselach i potańcówkach w Rzeszowskiem. Świetny gawędziarz.

Maciej Kaziński
http://www.festiwal.jaroslaw.pl/info/kazinski_pl.html


Witold Broda
http://www.kapelabrodow.com/

Program

14 lipca - Kamionka (koło Sędziszowa Małopolska)
Warsztat skrzypcowy - prowadzenie Jan Marek i Witold Broda


15 -16 lipca - Jarosław
Warsztat skrzypcowy - prowadzenie Jan Cebula i Witold Broda
Warsztat dla bębnistów - prowadzenie Bernard Malski i Witold Broda
Warsztat gry na Suce Biłgorajskiej - prowadzenie Maciej Kaziński
Warsztat gry na Dudach - prowadzenie Maciej Kaziński

Zgłoszenia należy kierować na:
e-mail: earlymusic [at] poczta [dot] onet [dot] pl (earlymusic [at] poczta [dot] onet [dot] pl)
tel: 883 953 220