Warsztaty Muzyki Dawnej i Tradycyjnej

Data: 
2011.07.27 - 2011.08.01
Miejscowość: 
Stara Wieś

Rozpoczęły się zapisy na Warsztaty Muzyki Dawnej i Tradycyjnej będące częścią tegorocznych Ignacjańskich Dni Młodzieży w Starej Wsi koło Brzozowa. To spotkanie organizowane przez Jezuickie Duszpasterstwo Młodzieżowe przeznaczone jest dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

Warsztaty Muzyki Dawnej poprowadzą Barbara i Maciej Batorowie.

1. Godzina z Chorałem Gregoriańskim
Zagłębiamy się w szkołę śpiewania chorału wg Hieronima z Moraw opierając się na przekładzie traktatu. Podczas zajęć młodzież odnajduje na nowo znaczenie tego śpiewu w liturgii i w ogóle w kościele. Powracamy do tradycji przekazując ją nowym pokoleniom w sposób dla nich ciekawy, wartościowy i dający możliwość odnalezienia siebie w śpiewie, w kościele.
Nie trzeba znać kwadratowych nut :-)

2. Spotkania z tradycją
Poznamy tradycyjne pieśni z różnych regionów Polski. Zarówno te kościelne jak i te wesołe, to czym żył człowiek na wsi, gdy pracował, modlił się, ale również radował się i bawił. Szczególnie zachwycimy młodych naszym lokalnym podkarpackim klimatem i kolorytem. Odbędziemy muzyczną podróż poprzez śpiewy na wszystkie pory roku.
Wkrótce ukaże się antologia "Śpiewy Religijne Podkarpacia", zebrana przez Bartosza Gałązkę - naszego podkarpackiego Kolberga.
Wydanie tej książki to wielkie wydarzenie w dziedzinie etnografii i badań nad tradycją. Podczas zajęć zaczerpniemy również repertuar z tej antologii.
Mile widziani uczestnicy z instrumentami, w tym również akordeon, który wbrew obiegowej opinii też jest instrumentem :-) .

3. Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów
Niczym pielgrzymi w mroku dziejów będziemy wędrować na świętą Górę Montserrat w Katalonii. Zajrzymy do klasztornej biblioteki, aby zaczerpnąć ze Szkarłatnej Księgi (
Llibre Vermell) przepiękne śpiewy. W ramach warsztatów będziemy pracować nad nauką repertuaru przygotowując wspólnie koncert na zakończenie (prezentację) . Podczas zajęć prezentujemy kopie średniowiecznych instrumentów. Mile widziani uczestnicy ze swoimi instrumentami nie tylko średniowiecznymi :-) .

Szczegółowy opis i zapisy na stronie: http://www.idm.jezuici.pl/
VIII IDM pod hasłem "Loyola"odbędą się w dniach 27.07-01.08.2011. Koszt uczestnictwa wynosi 150 zł.
Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie przez internet w terminie 15-30 czerwca 2011 roku.