Trio w Dawnym Stylu

Data: 
2016.02.13 17:00
Miejscowość: 
Bydgoszcz
Artysta: 
Trio w Dawnym Stylu
Trio w Dawnym Stylu

Akademia Muzyki Dawnej zaprasza

Bydgoszcz, Kościół Garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju, ul. Bernardyńska 2, godz. 17

Trio w Dawnym Stylu

Zdobywcy III Nagrody Forum Kameralnego Muzyki Dawnej w Poznaniu w 2014 roku zaprezentują repertuar z epoki baroku i klasycyzmu wykonywany na historycznych instrumentach. Spróbują odpowiedzieć na pytanie jaką funkcję mogła pełnić muzyka kameralna w dawnych czasach, gdy arystokracja nie poświęcała czasu na pracę zarobkową, a kontakty towarzyskie i rozrywki odbywały się „tu i teraz”, w realnym – nie wirtualnym – świecie.

Trio w Dawnym Stylu to awangarda w awangardzie. Wykonuje muzykę dawną z dbałością o stylistykę i instrumentarium dawnych epok, ale nie używa klawesynu ani teorby, co odróżnia zespół od innych grup tego typu. Spotkanie trzech instrumentów melodycznych daje wyjątkową przejrzystość przebiegu muzycznego oraz całkowicie odsłania wszystkie mechanizmy działania utworu, a jednocześnie stawia muzyków w pełnym świetle przed oczami i uszami widowni. Klawesynowe arpeggia i pasaże nie przypudrują najtrudniejszych technicznie miejsc i nie poprawią niedoskonałej intonacji. Muzycy zdani są całkowicie na własne umiejętności techniczne i zdolność komunikacji bez słów – za pomocą dźwięków i czasu pomiędzy nimi.

W czasie koncertu Trio w Dawnym Stylu przedstawi kameralne utwory L. Boccheriniego, I. Pleyela i I. Fränzla z dwóch głównych nurtów komponowania: towarzyskiego i popisowego. Niekiedy odróżnienie obu tych funkcji jest bardzo trudne, a czasem to muzyk może zadecydować, którą funkcję przyjmie wykonywana kompozycja. O tym, do czego właściwie służy muzyka kameralna opowie słownie i muzycznie zespół Trio w Dawnym Stylu w składzie: Marcin Tarnawski i Irena Filuś (skrzypce) oraz Anna Szul (wiolonczela).

Wstęp wolny.

W czasie koncertu prowadzona będzie dobrowolna zbiórka na działalność stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.

Więcej o koncercie Trio w Dawnym Stylu można również przeczytać na www.akademiamuzykidawnej.pl