Transkrypcja Reicha, Beethoven, Mozart

Data: 
2015.08.28 - 2015.08.30
Miejscowość: 
Radziejowice, Warszawa
Artysta: 
Petra Somlai, Małgorzata Klisowska, Arte Dei Suonatori
Transkrypcja Reicha, Beethoven, Mozart - ulotka

Daty i miejsca koncertów:

28 sierpnia 2015 r. Radziejowice, Nowy Dom Sztuki
2 koncerty:
godz. 18:00-19:00
godz. 20:00-21:00

30 sierpnia 2015 r. Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
godz. 19:00

Wykonawcy:
Petra Somlai - pianoforte
Małgorzata Klisowska - flet traverso
Arte dei Suonatori - Kwartet

Program:

28 sierpnia 2015r. g. 18:00
Antonin Reicha (1770–1836) - Kwartet smyczkowy C - dur op.95 nr 3
Ludwig van Beethoven – Kwartet fortepianowy op.16 (transkrypcja własna kompozytora)

28 sierpnia 2015r. g. 20:00
Aureliusz Goliński
prelekcja
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia g-moll KV550 (transkrypcja Muzio Clementi (1752-1832) na fortepian, flet, skrzypce i wiolonczelę)

30 sierpnia 2015r. g. 19:00
Antonin Reicha (1770–1836) - Kwartet smyczkowy C - dur op.95 nr 3
Ludwig van Beethoven - Kwartet fortepianowy op.16 (transkrypcja własna kompozytora)
Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia g-moll KV550 (transkrypcja Muzio Clementi (1752-1832) na fortepian, flet, skrzypce i wiolonczelę)

O programie.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację:
Jeden z utworów, który usłyszeliśmy na koncercie szczególnie do nas przemówił. Zapamiętujemy jego tytuł i po powrocie do domu wyszukujemy interesujące nas nagranie. Być może, nieco jużstaromodnie, następnego dnia udajemy się do sklepu płytowego. Żeby usłyszeć jego brzmienie, które tak zapadło nam w pamięć, wystarczy właściwie jedno kliknięcie.
W XVIII i XIX wieku rzecz miała się zgoła inaczej. Dzieła, które zyskiwały szczególnie dużą popularność, opracowywano na składy kameralne i wykonywano w domach. Z pomocą słuchaczom, którzy chcieli częściej obcować ze swoimi ulubionymi utworami przychodzili sami kompozytorzy, ich
przyjaciele, wielbiciele i wydawcy. Tak było w przypadku Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta, której transkrypcja, dokonana przez jednego z ważniejszych kompozytorów wczesnego romantyzmu - Muzio Clementiego - świadczy o nieustającej popularności tej kompozycji, nawet po śmierci Mozarta.
Swoje utwory często transkrybowali również sami kompozytorzy - dostosowując je do konkretnych potrzeb wykonawczych, czy też próbując odnaleźć inne brzmienie w nowym  składzie instrumentalnym. Napisany pierwotnie na fortepian i instrumenty dęte Kwintet Fortepianowy op.16 Ludwiga van Beethovena usłyszą dziś Państwo w wersji kompozytora na fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę.
Koncert rozpocznie natomiast dzieło rówieśnika i przyjaciela Beethovena - Kwartet smyczkowy C-dur op.95 nr 3 Antona Reichy. Znany głównie dzięki swoim kompozycjom na kwintet instrumentów dętych, po śmierci Reicha popadł w zapomnienie, a wraz z nim jego nowatorskie pomysły kompozytorskie, takie jak polirytmia czy politonalność. Jego kwartety smyczkowe, często wykonywane za życia kompozytora, miały duży wpływ na kształtowanie się tego gatunku w twórczości Beethovena i Schuberta.

Petra Somlai - pianoforte.
Orkiestra Arte dei Suonatori i Petra Somlai rozpoczęli współpracę w 2014r. znakomitym występem na festiwalu Trigonale Festival der Alten Musik w Austrii. Petra Somlai jest jednym z najciekawszych pianistów młodego pokolenia specjalizujących się w grze na historycznych pianoforte. Urodziła się na
Węgrzech, kształciła się w ojczystym kraju, gdzie ukończyła studia dyrygenckie i pianistyczne w Konserwatoriach w Budapeszcie. Stopniowo jej  zainteresowania artystyczne kierowały się w stronę instrumentów historycznych: klawesynu i pianoforte, na których grę zgłębiała na studiach Anglii i w Holandii. Obecnie koncertuje w całej Europie, Japonii i USA i jest chętnie zapraszana przez największe festiwale muzyki dawnej. Kunszt pianistki został doceniony w 2010 przez jury największego konkursu dedykowanego historycznym instrumentom International Fortepiano Competition in Bruges (Belgia), które przyznało jej pierwszą nagrodę, a także przez konkursową
publiczność, od której otrzymała nagrodę specjalną. Została także nagrodzona wyróżnieniem Junior Prima Primissima przyznawanym najlepszym młodym artystom na Węgrzech. Od dwóch lat jest profesorem University of North Texas, gdzie prowadzi klasę historycznych instrumentów klawiszowych.

Więcej informacji na:
www.artedeisuonatori.pl
fb/artedeisuonatoriorchestra
bilety:
na koncert w Warszawie: 35zł
na koncert w Radziejowicach: wstęp wolny
Gdzie Kupic?
w kasie Studia Koncertowego PR.
w internecie na http://sklep.polskieradio.pl/Products/15182-20150830-sztuka-transkrypcji...