"Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów"

Data: 
2022.07.10 18:00
Miejscowość: 
Gogołów, Podkarpacie
Artysta: 
Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli
"Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów" - koncert muzyki dawnej

Zapraszamy na koncert muzyki dawnej do zabytkowego kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie.

Koncert muzyki dawnej
Program koncertu zawiera pieśni zaczerpnięte ze średniowiecznych manuskryptów pochodzących z miejsc szczególnego kultu pątników takich jak Montserrat, Santiago de Compostela czy Asyż. Opowiadające o ich wędrowaniu, rozterkach i radościach z tym związanych. Pieśni, ballady, kanony a nawet tańce wypełniały kiedyś i wypełniają dzisiaj życie pielgrzymów w drodze do miejsc świętych. Codex Calixtinus z XII w. z Santiago de Compostela, Laudario di Cortona XIII w. z Asyżu, Szkarłatna Księga XIV w. z Montserrat, w tych właśnie kancjonałach zachowały się utwory o przeróżnej melodyce i formie. Pośród tych wspaniałych dzieł należne miejsce zajmuje Cantigas de Santa Maria z XIII w. - bogaty zbiór kantyczek ku czci Matki Bożej. Prośby i błagania, pokuta za grzechy, chęć nawrócenia, pieśni pochwalne, wielbiące, dziękczynne za otrzymane łaski to wszystko odnajdujemy na kartach średniowiecznych rękopisów. Jak widać pielgrzymowanie od czasów średniowiecza pod względem duchowym niewiele się zmieniło. Transformacji uległy jedynie środki materialne, dzięki którym łatwiej wędrować po świecie. Zapraszamy, wyruszcie z nami w podróż w głąb wieków szlakiem średniowiecznych pielgrzymów.

Prezentacja instrumentów dawnych z podkarpackich pracowni lutniczych.
Tuż po koncercie zapraszamy na prezentację instrumentarium Zespołu Vox Angeli. Instrumenty zostały wykonane według historycznych wzorców w podkarpackich pracowniach lutniczych. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować samodzielnej gry m.in. na takich instrumentach jak CITOLA PARMA – wzór z 1180 r., Lira korbowa SYMPHONIA, REBAB, PSALTERIUM – wzory z XIII w., oraz różnorakie bębny obręczowe. Zapraszamy na wspólne muzykowanie.

Koncert muzyki dawnej odbędzie się w ramach obchodów Jubileuszu 350 lecia kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie.

Więcej na https://www.voxangeli.pl/wiesci/523-szlakiem-sredniowiecznych-pielgrzymow