Przed oczyma duszy mojej

Data: 
2022.11.13
Miejscowość: 
Jastrzębie-Zdrój
Artysta: 
Arte dei Suonatori
thumbnail_Przed Oczyma Duszy - Jastrzebie Zdroj.jpg

Zapraszamy na koncert Festiwalu Muzyka Dawna Persona Grata pod tytułem Przed oczyma duszy mojej. Tematyką tegorocznej edycji festiwalu włączamy się w obchody Roku Romantyzmu w Polsce.

13 listopada 2022 19:00
Jastrzębie-Zdrój, Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej
Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata

Wykonawcy

Katarzyna Drogosz - fortepian
Steinar Granmo Nilsen - róg naturalny
Niklas Sebastian Grenvik - róg naturalny
Orkiestra Arte dei Suonatori

Program

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) - Koncert fortepianowy nr 20 d-moll KV 466 (arr. Peter Lichtenthal 1780-1853)

Antonio Rosetti (1750-1792) - Koncert na dwie waltornie Es-dur cz. II Romanze RWV C 56

Luigi Boccherini (1743-1805) - Symfonia nr 6 d-moll op. 12/4 „La Casa del Diavolo”
 

O programie

Tytuł programu to motto ballady „Romantyczność”, w której autor, odrzuca naukowe, chłodne i racjonalne postrzeganie świata i przyznaje pierwszeństwo poznaniu przez pryzmat emocji i intuicji. Epoka wcześniejsza, Oświecenie, przeciwnie - składała hołd ludzkiemu rozumowi. Program został dobrany tak, aby pokazać jak idee romantyczne stopniowo przenikały do świata muzyki. Na przełomie XVIII i XIX wieku ballada stała się popularną formą wśród poetów. Charakteryzuje się ona nastrojowością, tajemniczością, nawiązaniem do natury i postaci nadprzyrodzonych. W muzyce natomiast, miniatura instrumentalna ewoluuje kilkadziesiąt lat wcześniej, wraz z rosnącym uznaniem niezależnej wartości estetycznej muzyki instrumentalnej. Miniatury wykorzystywano także w formach cyklicznych, zwłaszcza Romanse, które szybko stały się ulubioną formą. Symfonia Es-dur op.5 nr 2 Gosseca, napisana w 1761 roku, zawiera pierwsze znane pojawienie się takiej części w utworze symfonicznym. Mozart użył określenia Romans w wolnej części Koncertu fortepianowego d-moll K466.
W jego utworach rondopodobną strukturę podkreśla powrót prostej,  pozbawionej ozdób melodii po kontrastującym odcinku burzliwej wirtuozerii. Romanza to także środkowa część koncertu na 2 waltornie Francesco Rosettiego. Zainteresowanie światem nadprzyrodzonym zainspirowało Luigiego Boccheriniego do zatytułowania zamykającej program klasycznej formy symfonii „La Casa del Diavolo”, w której tajemniczy, burzliwy, a chwilami mroczny charakter oddaje tytułowy „Diabelski dom”.

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!