Pory roku

Data: 
2013.05.26 11:00
Miejscowość: 
Kraków
Artysta: 
Capea Cracoviensis
Pory roku

W najbliższą niedzielę, 26 maja w Filharmonii Krakowskiej o godzinie 11:00 zabrzmią Pory roku Josepha Haydna oraz Symfonia Niedokończona Franza Schuberta. Tym razem orkiestrę i chór Capelli Cracoviensis poprowadzi Jan Tomasz Adamus. CC towarzyszyć będą soliści: Gillian Webster (sopran), Joshua Ellicott (tenor) oraz Neal Davies (bas).

 

Pory rokuDie JahreszeitenThe Seasons

 

Sukces wielkiego Stworzenia świata przekroczył wszelkie oczekiwania – w niedługim czasie partytura wyszła drukiem, a utwór pojawił się we wszystkich ważnych miastach Europy, i to mimo trwających właśnie wojen napoleońskich. Powodzenie zaowocowało więc pomysłem na następne oratorium: o ile pierwsze było „sakralne”, drugie miało być „świeckie”. Temat uniwersalny: zachwyt przyrodą i jej porządkiem. Laicki i bukoliczny, kryjący się pod prostym tytułem: Pory roku - Die Jahreszeiten. Pory roku w pełni wiosny, wraz z poczęstunkiem i spacerami po Plantach – czy można znaleźć lepszy sposób na niedzielę? Może i tak – jeśli dodamy jeszcze Symfonię Niedokończoną Schuberta!

 

Oratorium ukończone zostało w 1801, jako ostatnie dzieło Haydna, a zamówione przez Gesellschaft der Associierten, towarzystwo koncertowe kierowane przez barona Gottfrieda van Swieten. Tekst oparty na fragmentach poematu Jamesa Thomsona (1730), przetłumaczonego na niemiecki i zaadaptowanego przez van Swietena, który obdarzał także kompozytora szeregiem sugestii tyczących kompozycji. Ponieważ utwór z założenia miał funkcjonować w języku niemieckim i angielskim, van Swieten dokonał wtórnego tłumaczenia tekstu na angielski, z dostosowaniem do śpiewu – od tego momentu dzieło ma dwie podstawowe postaci, jednak z powodu sztucznie brzmiącej angielszczyzny barona nawet Anglicy (a może zwłaszcza oni) preferują wersję niemiecką. Partytura opublikowana została już w 1802 (co było wyjątkiem i świadectwem powodzenia), po czym Pory roku ruszyły śladem sukcesów Stworzenia świata.

 

26 V niedziela, 11:00 Filharmonia Krakowska ul. Zwierzyniecka 1

 

HAYDN Pory roku

 

SCHUBERT VIII Symfonia h-moll "Niedokończona"

 

CC Jan Tomasz Adamus

 

180’ | bilety tickets 40 PLN
koncert z przerwą na lunch concert with lunch break