Pieśni św. Hildegardy z Bingen w Warszawie

Data: 
2022.10.22 14:00
Miejscowość: 
Warszawa
Artysta: 
Flores Rosarum
Koncert FloresRosarum 22.10.2022.jpg

22 października o godz. 14 zapraszamy do Bazyliki św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3, na koncert z muzyką pierwszej w historii kompozytorki, której biografia została udokumentowana. Utwory średniowiecznej wizjonerki wykona zespół Flores Rosarum.

Hildegarda z Bingen żyła na przełomie XI i XII wieku, Należała do zakonu benedyktynek. Była poetką, wizjonerką, autorką rozpraw teologicznych, muzykologiem. Zajmowała się medycyną naturalną i ziołolecznictwem. 
Św. Hildegarda wierzyła, że muzyka przybliża człowieka ku zbawieniu, a śpiew jest integralną częścią liturgii.   Sama skomponowała moralitet i liczne religijne, choć nie liturgiczne, pieśni. Jej melodie są znacznie bardziej emocjonalne od typowych wówczas śpiewów chorałowych. Uważa się, Święta przyczyniła się do modyfikacji tradycyjnych form muzycznych Entuzjaści jej twórczości uznają, że była osobowością muzyczną równą Bachowi czy Beethovenowi

Pieśni  św. Hildegardy z Bingen wykona krakowski zespół Flores Rosarum (płatki róż) w składzie:.Susi Ferfoglia (kierownictwo artystyczne), Adrianna Bujak-Cyran, Maria Klich, Liliana Pociecha, Anita Pyrek-Nąckiewicz. Towarzyszące pieśniom improwizacje organowe wykona Krzysztof Pawlisz.

Organizatorem koncertu jest Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.