Partage

Data: 
2015.10.16 18:30
Miejscowość: 
Gliwice
Artysta: 
Michèle Claude i grupa Aromates
Aromates

Michèle Claude łączy w niecodzienny sposób różne style muzyki świata, jazz, muzykę barokową oraz współczesną. Regularnie jako perkusistka wystepuje z uznanymi grupami I muzykami takimi jak: Jordi Savall, Le Poeme Harmonique (Vincent Dumestre), L’Arpegiatta (Christina Pluhar), Philippe Jaroussky. Artystka grała także w dużych orkiestrach barokowych i zespołach wykonujących World Music. Jako kompozytorka tworzy muzykę dla teatru, baletu, orkiestr i zespołów jazzowych. Projekt prezentowany w Gliwicach pochodzi z płyty Partage. Michele Claude wraz jej muzykami z grupy Aromates: Isabelle Duval, Jean-Baptiste Frugier, Jean-Lou Descamps, Françoise Enock, Julien Blanchard, Elizabeth Seitz, Freddy Eichelberger, stworzyła pomost pomiędzy muzyczną tradycją a nowoczesnością, kompozycją i improwizacją, Orientem i Światem Zachodu. Wszyscy muzycy, których usłyszymy w Gliwicach, są wykształceni w muzyce klasycznej, ale z powodzeniem wydobywają z przeróżnych instrumentów dźwięki muzyki średniowiecznej, barokowej, kubańskiej  i jazzowej.

Mowash’shah, mauretański wiersz z IX wieku, pochodzący z Andaluzji  koegzystował z ówczesną muzyką i tematyką twórczości średniowiecznych trubadurów. Kierowana tym niezwykłym zbiegiem kultur Michele Claude wybrała kilka średniowiecznych melodii i rozbudowała swój projekt o dźwięki pojawiające się w Hiszpanii poprzez wieki.  Aranżując utwory muzyczne artystka czerpała z improwizacyjnego stylu muzyków z dawnych czasów, którzy dzięki ustnym przekazom uchronili muzykę od zapomnienia. W projekcie Partage muzycy Aromates interpretują melodie Andaluzji pochodzące z tradycyjnych przekazów, i wyruszają w podróż poprzez dziesięć wieków, tworząc mieszankę flamenco, muzyki orientalnej, sefardyjskiej, argentyńskiej i kubańskiej.

Wystąpią:
Michèle Claude (kierownictwo muzyczne, instrumenty perkusyjne)
Isabelle Duval (flety)
Jean-Baptiste Frugier (skrzypce)
Jean-Lou Descamps (skrzypce średniowieczne i altówka)
Francoise Enock (skrzypce średniowieczne, lutnia, viola da gamba)
Julien Blanchard (kontrabas)
Freddy Eichelberger  (klawesyn)

Ich styl jest unikalny i delikatny, stanowi radosne połączenie obu tradycji: średniowiecznej muzyki Zachodu i muzyki Orientu. – Jacques Amblard, „Le Monde de la Musique”

Centrum Edukacji i Biznesu Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju,
ul. Bojkowska, 
16.10.2015,

KUP BILETY: ticketportal.pl,  ticketpro.pl