oficjalna inauguracja Teatru Muzycznego w zamku Valtice w Czechach

Data: 
2015.09.12 - 2015.09.13
Miejscowość: 
Zamek Valtice, Czechy
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna
Orkiestra Historyczna fot. Magdalena Hałas

Niezwykle dynamicznie rozwijająca się orkiestra muzyki dawnej – {oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny bierze udział w  międzynarodowym projekcie. W efekcie trwającej od zeszłego roku współpracy z czeskimi partnerami i zrealizowaniu kilku wspólnych przedsięwzięć przyszedł czas na zdecydowanie największe w dotychczasowym partnerstwie wydarzenie. Katowicka {oh!} została zaproszona do udziału w niezwykle prestiżowym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu – wraz z solistami z Czech, Słowacji, ale również Holandii i Austrii zainauguruje działalność nowo powstałego Narodowego Instytutu Teatru i Tańca w Czechach, którego inicjatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa w Czechach.

            W ramach wydarzenia „Feste Teatrale” artyści wykonają wspólnie operę „Didone abbandonata” Domenico Sarriego w zrekonstruowanym historycznym Teatrze Muzycznym przy Zamku Valtice, którego estrada również tym samym również będzie inaugurowana. Zamek Valtice – była siedziba rodziny Liechtensteinów to przepiękna pałacowa rezydencja, będąca dziś na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz dwukrotnego wykonania opery "Didone abbandonata" D. Sarriego  {oh!} Orkiestra Historyczna zagra także kilka koncertów kameralnych.

            Operę „Didone abbandonata” katowiccy melomani mogą pamiętać z zeszłorocznego spektaklu, który odbył się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. W tym roku wśród solistów znajdą się m.in. Laila Cathleen Neuman (Holandia), Armin Gramer (Austria), Roman Hoza (Czechy), Michaela Kušteková (Słowacja) i Jakub Kubin (Czechy). {oh!} Orkiestra historyczna zagra w poszerzonym składzie, w którym również znajdą się czescy artyści na czele                z lutnistą Janem Čižmářem. To kolejny, po występach w Pradze, Ankarze, Stambule, Altenie                   i Brühl zagraniczny projekt {oh!}, która zgodnie ze swoim celem staje się kulturalną wizytówką Miasta Katowice.

            Po występach w Valticach w dniach 12-13 września, cały zespół wykonawczy wyruszy w tournée obejmujące także Brno oraz, po polskiej stronie, Gliwice i Warszawę. Udział {oh!} Orkiestry Historycznej w tym wyjątkowym wydarzeniu współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Katowicach.

Najbliższa okazja by posłuchać orkiestrę w Polsce już 21 września w Gliwicach, gdzie opera „Didone abbandonata” zabrzmi w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej „All'improvviso”. Następnie {oh!} zagra na Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica” w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Śląscy melomani będą mieli okazję usłyszeć katowicki zespół w stolicy Śląska dopiero 23 października w NOSPR, kiedy zagra pierwszy w sezonie 2015/2016 koncert w ramach nowego cyklu „Muzyka Dawna”.