ODWOŁANE - Mazovia Goes Baroque – epizod drugi (wyjątkowy)

Data: 
2010.04.09 - 2010.04.12
Miejscowość: 
Warszawa, Płock
Artysta: 
La Morra, Peregrina, Viva Biancaluna Biffi
Mazovia Goes Baroque - epizod drugi (wyjątkowy) - plakat

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, 9-11 kwietnia
Sala Koncertowa PSM w Płocku, 12 kwietnia

Średniowiecze, renesans i…Wielkanoc na festiwalu Mazovia Goes Baroque. Wyjątkowy drugi projekt w ramach II edycji Festiwalu: 4 wieczory, 7 odsłon: w Warszawie i w Płocku. Wybitni artyści ze Szwajcarii i Włoch, m.in. zespoły Peregrina i La Morra. Wśród nich uznani za granicą Polacy: Agnieszka Budzińska i Michał Gondko.

W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmi: muzyka instrumentalna schyłku Średniowiecza i wczesnego Renesansu, muzyka z XIII- i XIV-wiecznych klasztorów klarysek polskich, XV-wieczna niemiecka muzyka na instrumenty strunowe, recytatyw włoski z początków XVI wieku, Cantigas de Santa Maria i Cantigas de Amigo, muzyka na okres wielkanocny ze źródeł paryskich (XII-XIV w.). W Płocku: Muzyka instrumentalna schyłku Średniowiecza i wczesnego Renesansu. Festiwal realizowany jest wspólnie z Programem 2 Polskiego Radia. Więcej informacji: www.mazoviabaroque.pl.

Niech nikogo nie zmyli nazwa naszego cyklu. Tym razem, jeden jedyny raz w ciągu roku, zdradzimy barok na rzecz… muzyki o kilkaset lat starszej i przeniesiemy się do średniowiecza, a częściowo także do renesansu. Zdrada to może nie tak wielka, bo muzykę średniowiecza i baroku łączy dużo więcej niż zwykle przypuszczamy.

Jak przy okazji każdego z naszych projektów jest przynajmniej kilka okoliczności, które braliśmy pod uwagę pracując nad programem oraz obsadą artystyczną, to tym razem jest ich więcej niż kiedykolwiek. Zacznijmy od wątku Chopinowskiego, bo był on jednym z tych, o których nie chcieliśmy zapomnieć. Tak, to nie pomyłka - już w średniowieczu grano na instrumentach klawiszowych muzykę pełną wyobraźni i wyrafinowania, improwizowaną i ornamentowaną. To wtedy, a nie, jak najczęściej sądzimy, dopiero w epoce baroku i klasycyzmu rodził się ten szczególny i tak ważny do dzisiaj język muzyczny. Zaskoczy nas nie tylko swoją oryginalnością, ale również swoistą „nowoczesnością”. Będzie to też okazja spotkania z dwoma najstarszymi instrumentami klawiszowymi, które poprzedzały pojawienie się klawesynu, a później fortepianu. To claviciterium i clavisimbalum – instrumenty o prostej, ale zarazem kunsztownej budowie. Niedoskonałe, gdy porównamy je z fortepianem, ale zarazem doskonałe, gdy usłyszymy, jak wspaniale można na nich zagrać. Pokażą nam to Corina Marti, szwajcarska flecista i klawesynistka oraz polski lutnista, Michał Gondko. Ich ostatnie nagrania płytowe zyskały im prawdziwie światową sławę.

Skoro dzięki Chopinowi znaleźliśmy się w średniowieczu zajrzyjmy do miejsc, których muzyka była częścią codzienności – do klasztorów polskich i francuskich. Naszym przewodnikiem będzie międzynarodowy kwartet wokalny Peregrina, założony w Bazylei przez polską śpiewaczkę i muzykologa, Agnieszkę Budzińską. Kilka miesięcy temu zespół odebrał, m.in, w towarzystwie Simona Rattle’a, prestiżową nagrodę Niemieckiej Krytyki Muzycznej za płytę poświęconą muzyce, która zabrzmi na pierwszym koncercie projektu.

Nie można wyobrazić sobie pełnej panoramy muzyki średniowiecznej bez twórczości świeckiej. W jej poszukiwaniu włoska śpiewaczka Viva Biancaluna Biffi i jej partnerzy zaprowadzą nas aż do Portugalii, gdzie powstały słynne „Cantigas de Amigo”. Na tym samym koncercie, usłyszymy utrzymane w podobnym klimacie, ale należące do tradycji religijnej i związane z kultem maryjnym „Cantigas de Santa Maria”. Viva Biancaluna Biffi pojawi się raz jeszcze sama, by zaprezentować swoje interpretacje włoskich renesansowych frottoli, pieśni, które prowadziły wprost do ukształtowania się wczesnego barokowego stylu operowego. W ten sposób od Chopina cofniemy się do średniowiecza, a stamtąd poprzez renesans powrócimy do naszego tytułowego baroku.

Bilety i karnety – rezerwacja i sprzedaż od 15 marca

Warszawa:
Bilet jednodniowy – cena 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
Karnet trzydniowy – cena 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Rezerwacja telefoniczna: (022) 645 52 52 (pon.-pt. w godz. 12-15)

Płock: cena 15 zł (normalny), 10 zł (wejściówka – do nabycia wyłącznie w kasie POS)
Rezerwacja i sprzedaż: kasa POS, ul. Bielska 9/11, tel. (024) 364 10 85

Bilety dostępne na:
www.mazoviabaroque.pl; www.ebilet.pl; www.ticketonline.pl; www.shortcut.pl
• w sieci punktów sprzedaży EMPIK, RUCH, Traffic Club w Warszawie
• oraz na godzinę przed koncertami