Muzyka teatralna z czasów saskich i stanisławowskich

Data: 
2010.07.12 19:00
Miejscowość: 
Poznań
Artysta: 
Accademia dell'Arcadia
Accademia della Arcadia

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki oraz Władze Miasta Poznania zapraszają na koncert z cyklu Muzyka w dawnej Wielkopolsce:

Egidio Romoaldo Duni
"Dwaj strzelcy i mleczarka" (1763)
Muzyka teatralna z czasów saskich i stanisławowskich

Wy

konawcy:
Perrette - Agnieszka Budzińska-Bennett
Guillot - Maciej Straburzyński
Colas - Łukasz Wilda
Orkiestra barokowa Accademia dell'Arcadia
Dyrygent: Roberto Balconi
W programie wieczoru znajdzie się jednoaktowa opera Egidio Romualdo Duni'ego "Dwaj strzelcy i mleczarka", która po prawie 200 latach nieobecności w Poznaniu powróci w formie koncertowej. Dzieło to, na przełomie XVIII i XIX wieku było wielokrotnie wykonywane przez grupy teatralne odwiedzające Poznań, w tym także przez polski zespół pod dyrekcją Wojciecha Bogusławskiego. Jest to opera włoskiego kompozytora, który swoje utwory sceniczne pisał głównie dla paryskiej Opera Comique,a jego jednoaktowe komedie cieszyły się powodzeniem w całejXVIII-wiecznej Europie. Również w Rzeczpospolitej kompozycja cieszyła się ogromnym powodzeniem, przede wszystkim ze względu na inteligentne poczucie humoru zawarte w libretcie oraz niezwykle prostą choć żywą i urozmaiconą oprawę muzyczną. Ta drobna kompozycja sceniczna stała się też bezpośrednią inspiracją muzyczną dla pierwszych polskich oper Macieja Kamieńskiego, a w konsekwencji później również dla utworów Jana Stefaniego (Krakowiacy i Górale).

Akcja dzieła rozgrywa się w sielankowej przestrzeni lasu, gdzie dwóch myśliwych Guillot i Colas, w celu podreperowania stanu własnej kieszeni próbuje upolować niedźwiedzia. Miś jest jednak niesforny i umyka dzielnym strzelcom. Na skraju lasu pojawia się młoda dziewczyna Perrette, która próbuje dostać się w miejsce gdzie będzie mogła sprzedać garniec mleka, za który jak sądzi zakupi młode kurczęta, kozy i owieczki. Posiadając tak wielkie stada ukochanych zwierzątek stanie się z czasem bardzo bogata. Jeden z myśliwych; Guillot zaleca się do dziewczęcia, Perrette jednak odrzuca jego zaloty ponieważ interesują ją przede wszystkim pieniądze, a myśliwy jest biedny. Nieszczęście spotyka jednak mleczarkę, garniec z mlekiem wypada jej z rąk i mleko bezpowrotnie utracone, rozlewa się na ziemię. Teraz nie pozostaje jej nic innego jak przyjąć oświadczyny myśliwego. W międzyczasie zmęczony polowaniem Colas, próbuje zasnąć na dachu starej rudery, która stoi na skraju lasu, Guillot niezbyt zgrabnym ruchem chcąc obudzić kompana powoduje zawalenie się chałupy, obaj myśliwy są mocno poturbowani co staje się powodem niekłamanej satysfakcji Perrette. Jedyną postacią, która wygrywa tę krótką opowieść jest niedźwiedź, któremu dzięki całemu zamieszaniu udaje się uratować własną skórę.

Solistów i orkiestrę barokową Accademia dell'Arcadia poprowadzi Roberto Balconi, włoski śpiewak, dyrygent i specjalista w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej, mianowany niedawno Ambasadorem Kulturalnym Miasta Poznania. Koncert odbywa z się honorowym patronatem prezydenta Miasta Ryszarda Grobelnego.

MIEJSCE: AULA KONCERTOWA POZNAŃSKIEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. M. KARŁOWICZA (UL. SOLNA 12)

Wstęp na koncert jest wolny