Muzyka czasów Sydonii

Data: 
2020.09.06 19:00
Miejscowość: 
Szczecin
Artysta: 
Wojtasiewicz, Rygulska, Maciaszczyk
Sydonia - koncert barokowy_0.jpg

Koncert barokowy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Muzyka czasów Sydonii von Borck oraz następnych dziesięcioleci zabrzmi już w niedzielę, 6 września o godz. 19:00 na dziedzińcu zamku w Szczecinie.  W programie m.in. dzieła: C. Monteverdiego, A. Scarlattiego, G. F. Haendla, H. Purcella, A. Vivaldiego na głos i klawesyn oraz klawesyn solo. Kulminacją będzie prawykonanie skomponowanego specjalnie na tę okazję poematu wokalnego „Tryptyk Sydonii”.

Usłyszymy nie tylko muzykę barokową, ale również lokalną muzykę pomorską.

Wystąpią: 
Paweł Jakub  Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) oraz szczecińskie artystki – Agnieszka Roguska (klawesyn) i gościnnie Dorota Maciaszczyk (fortepian). 

Artyści wykonają m.in. lament Dydony z III aktu opery H. Purcella „Dydona i Eneasz”, arię weselną „Es spielen” (Spahn), canzonę „Amarili mia bella” (Giulio Caccini), canzonettę „Gia il sole dal gange”  (A. Scarlatti). Koncert zwieńczy prawykonanie poematu wokalnego „Tryptyk Sydonii”, skomponowanego przez Pawła Jakuba Wojtasiewicza, który osobiście zaśpiewa partię wokalną. Na fortepianie zagra Dorota Maciaszczyk. – Tryptyk Sydonii  napisałem jako dedykację dla Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie z okazji 400. rocznicy śmierci Sydonii. To trzyczęściowa kompozycja na głos mezzosopranowy z towarzyszeniem fortepianu, w której wykorzystałem moje teksty liryczne utrzymane w lekkiej, XVII-wiecznej archaizacji – mówi autor tryptyku.

Koncert jest jednym z kilku wydarzeń zaplanowanych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 400. rocznicę śmierci Sydonii von Borck.