Muzyka Claudio Monteverdiego i Adama Jarzębskiego

Data: 
2018.02.02 19:30
Miejscowość: 
Katowice
Artysta: 
Marco Beasley i {oh!} Orkiestra Historyczna
Marco Beasley.jpg

Włoski tenor Marco Beasley i {oh!} Orkiestra Historyczna w NOSPR

Muzyka Claudio Monteverdiego i Adama Jarzębskiego na pierwszym koncercie {oh!} w 2018 r.

02.02.2018, godz. 19:30

Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

            Wraz z nowym rokiem {oh!} Orkiestra Historyczna powraca na estradę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Do końca sezonu koncertowego zespół pojawi się w NOSPR w ramach cyklu Muzyka Dawna aż czterokrotnie, prezentując rozmaite programy przygotowane we współpracy ze światowej sławy solistami.

            Pierwszy tegoroczny występ {oh!} w NOSPR odbędzie się już 2. lutego w Sali Koncertowej. Gościem orkiestry będzie znakomity neapolitański tenor Marco Beasley. Szczególnie ceniony w dziedzinie wykonawstwa muzyki renesansowej śpiewak już w młodym wieku rozpoczął działalność koncertową, która zaprowadziła go do najznamienitszych sal koncertowych. Występował od Mozarteum w Salzburgu, przez rzymską Accademia di Santa Cecilia, Concertgebouw w Amsterdamie, aż po nowojorskie Lincoln Center. W swojej artystycznej osobowości łączy bycie śpiewakiem, aktorem i pisarzem. Jego twórczość odzwierciedla neapolitańską beztroskę, radość życia i niezwykłe odczuwanie literatury i poezji.

            Program, jaki wykonają Marco Beasley i {oh!} Orkiestra Historyczna stanowi swoisty kulturalny pomost między Włochami i Polską. W pierwszej części koncertu usłyszymy instrumentalne Canzoni e concerti XVI-wiecznego polskiego kompozytora Adama Jarzębskiego. Zróżnicowane brzmienie i szeroka paleta muzycznych barw – tego na pewno doświadczą słuchacze przy tak bogatym instrumentarium przygotowanym na tę okazję przez {oh!}: obok skrzypiec, altówki i wiolonczeli usłyszeć będziemy mogli także klawesyn i organy, dwie teorby, aż trzy viole da gamba, trzy kornety i dwa puzony historyczne.

            W drugiej części koncertu do orkiestry dołączy Marco Beasley. Artyści wykonają wspólnie słynne dzieło Claudio Monteverdiego Combattimento di Tancredi e Clorinda. Beasley wcieli się we wszystkie trzy role przewidziane w utworze: Tankreda, Kloryndy oraz narratora. Solista z pewnością bezbłędnie sprosta temu aktorskiemu wyzwaniu, gdyż jak mówi o nim inny wybitny muzyk – klawesynista i kompozytor Guido Morini „niespotykane umiejętności wokalne i ekspresyjne Marco Beasley'a połączone z jego wrodzoną wrażliwością i fantazją pozwalają mu tworzyć unikatowe interpretacje muzyki rozmaitych stylów i epok”. Niech te słowa będą największą zachętą do wysłuchania koncertu!

            Bilety na koncert Marco Beasley'a i {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach biletowych NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.

Program:

Claudio Monteverdi – Combattimento di Tancredi e Clorinda

Adam Jarzębski – Canzoni e concerti a due, tre e quatro voci cum basso continuo (wybór)

Wykonawcy:

Marco Beasley – tenor

 

{oh!} Orkiestra Historyczna:

Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Adam Pastuszka, Violetta Szopa- Tomczyk – skrzypce

Dominika Małecka – skrzypce, altówka

Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela

Krzysztof Firlus, Justyna Młynarczyk, Krzysztof Karpeta – viola da gamba

Axel Wolf, Jan Cizmar – teorba

Marcin Świątiewicz, Anna Firlus – klawesyn