MOZART Requiem

Data: 
2010.11.01 20:00
Miejscowość: 
Kraków, kościół św. Katarzyny
Artysta: 
Capella Cracoviensis Andreas Spering dyrygent
Andreas Spering

Requiem W. A. Mozarta – arcydzieło ze śmiertelną skazą

Mozart rozpoczął komponowanie swojego Requiem w roku 1791 i - jak wiadomo - nie zdążył go ukończyć. Temat - relacja między życiem a śmiercią - był mu jednak bliski od lat. Pisał w liście do ojca:„Bo śmierć, jeśli się dobrze zastanowić, jest prawdziwym i ostatecznym celem naszego życia. A ja już od kilku lat tak zżyłem się z tą prawdziwą i najlepszą przyjaciółką człowieka, że dla mnie wcale nie jest przerażająca, przeciwnie - uspokajająca i pocieszająca!” 

Requiem KV 626, ukończone zostało przez ucznia, Franza Xavera Süssmayra. "Niedorzecznością wydaje mi się przypuszczenie, że tak mierny kompozytor, jak Süssmayr, którego utwory nigdy nie wyszły poza banalną przeciętność, mógł sam uzupełnić Lacrimosa i skomponować Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei" - pisał o wynikach tej pracy Nicolaus Harnoncourt. "Nawet ewentualność, że istniejące części utworu dodały mu skrzydeł, nie wystarcza mi, bym mógł uwierzyć w takie pochodzenie tej muzyki. Moim zdaniem części te również pochodzą od Mozarta, bądź w ten sposób, że Süssmayr miał dostęp do jakichś materiałów w postaci szkiców, bądź że w okresie ich współpracy Mozart przegrywał mu te kompozycje. Wyraźna jakościowa rozbieżność między zawartością muzycznątych części a ich instrumentacją wykonaną przez Süssmayra jeszcze umacnia mnie w tym przekonaniu".

 

Jolanta Kowalska sopran

Agnieszka Monasterska alt

Karol Kozłowski tenor

Marek Rzepka bas

Andreas Spering dyrygent      

Capella Cracoviensis

 

 

Andreas Spering– dyrygent niemiecki, będący jednym z wiodących specjalistów w zakresie muzyki dawnej. W 1996 r. założył zespół Capella Augustina specjalizujący się w historycznych praktykach wykonawczych. Od tego czasu pełni również funkcję dyrektora artystycznego Brühl Castle Concerts. Stworzył festiwal całkowicie poświęcony twórczości Josepha Haydna. Występował w wielu ośrodkach operowych; w Göteborgu prowadził Uprowadzenie z Seraju Mozarta i Fidelio Beethovena, w Operahouse w Antwerpii i Gandawie Rinaldo Haendla, Don Juana oraz Wesele Figara Mozarta; w lipskiej operze Mszę c-moll Mozarta. Współpracował z Concerto Köln, dyrygując operą Cosi fan tutte Mozarta. W 1999 roku Spering został mianowany dyrektorem muzycznym Festiwalu Haendlowskiego w Baden, prowadząc tam wiele jego oper. Jest zapraszany przez wiele międzynarodowych orkiestr: Orchestra Coro Nacionales de España, Royal Scottish National Orchestra, Philharmonic Flamand, Stavanger Symphony Orchestra, Orchestra Sinfonica de Tenerife, Gothenburg Symphony Orchestra, Orchestra Sinfonica de Euskadi, Lahti Symphony Orchestra, Ensemble Orchestral de Paris, Kammerorchester Basel, Orchestre de Chambre de Lausanne, Filharmonię Wrocławską, Musikkollegium Winterthur, New Japan Philharmonic Orchestra. Pracuje również z rodzimymi zespołami: Gewandhausorchester Leipzig, Düsseldorfer Symphoniker, Staatskapelle Weimar, orkiestrami radiowymi w Hanowerze, Lipsku, Monachium, jak również WDR Symphony Orchestra oraz Beethoven Orchestra w Bonn.  W 2005 r. zdobył uznanie krytyki na całym świecie nagraniem Stworzenia Świata Haydna, wydanym przez Naxos.