Mazovia Goes Baroque - epizod trzeci (powrót do baroku)

Data: 
2010.05.05 19:00 - 2010.05.07 19:00
Miejscowość: 
Warszawa
Artysta: 
consort viol da gamba Phantasm, Allan Rasmussen, Ryo Terakad
Mazovia_PLAKAT_03-mini.jpg

Wybitne dzieła mistrza baroku Jana Sebastiana Bacha, angielska muzyka na zespół viol da gamba, a także angielska i hiszpańska muzyka na klawesyn – tak zapowiada się program majowego epizodu Mazovia Goes Baroque. Trzeci projekt w ramach tegorocznego festiwalu odkrywa odległości pomiędzy melodią i tańcem z jednej a skomplikowaną strukturą polifoniczną muzyki barokowej – z drugiej strony.

Światowej sławy muzycy z Europy, Ameryki i Azji przybędą w maju do Warszawy i Płocka. Bohaterami siedmiu koncertów - sześciu w Warszawie i jednego w Płocku będą: słynny, wielokrotnie nagradzany amerykańsko-brytyjsko-fiński consort viol da gamba Phantasm, duński klawesynista Allan Rasmussen oraz japoński skrzypek Ryo Terakado. Festiwal realizowany jest wspólnie z Programem 2 Polskiego Radia.

Phantasm zasłynął na świecie swoimi interpretacjami muzyki angielskiej oraz Kunst der Fuge - ostatniego, niedokończonego dzieła Jana Sebastiana Bacha. Ten właśnie repertuar zespół wykona podczas dwóch festiwalowych koncertów. Sztuka fugi to zbiór mityczny, nazywany duchowym i artystycznym testamentem Bacha, przedmiot żywego sporu o to, na który instrument został napisany – na naszym festiwalu zabrzmi w wykonaniu consortu viol da gamba – consortu, czyli jedności złożonej z kilku instrumentów.

Miłośnikom muzyki klawesynowej proponujemy dwa koncerty w wykonaniu Allana Rasmussena, który pokaże dwie niezwykle interesujące i oryginalne tradycje – muzykę angielską oraz muzykę hiszpańską, czerpiące swoje źródłowe inspiracje z muzyki wokalnej i z muzyki tanecznej.

Wyjątkowy instrument - violoncello da spalla i jeden z najbardziej fascynujących i lubianych zbiorów Jana Sebastiana Bacha - cykl 6 suit na wiolonczelę solo w całości - to zapowiedź niezwykłej muzycznej przygody, którą przeżyjemy na dwóch warszawskich koncertach w wykonaniu Ryo Terakado. Cztery wybrane suity usłyszy także publiczność w Płocku.

8 maja w Płocku odbędzie się ostatnia odsłona trzeciego epizodu festiwalu, z udziałem Ryo Terakado i violoncello da spalla.

Więcej informacji: www.mazoviabaroque.pl