Mazovia Goes Baroque 6/2010 - Wariacje Goldbergowskie w Płocku

Data: 
2010.12.13 18:00
Miejscowość: 
Płock
Artysta: 
Allan Rasmussen
Allan Rasmussen - klawesyn

W roku 2010 festiwal Mazovia Goes Baroque rozpoczął się od Bacha i Bachem się skończy. Tym repertuarowym wyborem cykl podkreśla niezwykłą nić, spinającą twórczość niemieckiego kantora i polsko-francuskiego pianisty-kompozytora. Przypominając, że jedną z myśli przewodnich tegorocznego festiwalu jest idea „mówienia” O Chopinie bez Chopina.

 

W ramach 6 projektu festiwalu Mazovia Goes Baroque  2010 publiczność z Płocka usłyszy w całości rzadko wykonywane, niezwykłe Wariacje Goldbergowskie na klawesyn.

Nie każdy mieszkaniec Polski może usłyszeć to wybitne dzieło, grane "na żywo" w swoim mieście na tym oryginalnym instrumencie. Bo i nie każde polskie miasto klawesyn posiada. Posiada go natomiast Płocka Orkiestra Symfoniczna, a więc tym samym - miasto Płock. Na tymże właśnie klawesynie w zimowy poniedziałek 13 grudnia zabrzmią właśnie Wariacje Goldbergowskie - utwór skomponowany w oryginale na klawesyn, ale we współczesnych nam czasach wykonywany częściej na fortepianie. Brzmieć będą przez około 1 godzinę i 20 minut bez przerwy. Taki właśnie jest przybliżony czas trwania tego dzieła.

Utwór składa się z Arii i 30 wariacji, opartych na jej schemacie harmonicznym, wykorzystujących przeróżne formy muzyczne, w tym różne tańce oraz skomplikowane i kunsztowne formy polifoniczne, jak fugetta i kanon w różnych odmianach. Cykl kończy Aria da capo w pierwotnej wersji. Utwór powstał około roku 1741 dla hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga i wykonywany był przez Johanna Gottlieba Goldberga, muzyka hrabiego i ucznia Bacha, od którego wariacje wzięły swą nazwę. Według biografii Bacha napisanej przez Johanna Nikolausa Forkela, utwór miał służyć jako "lekarstwo" na bezsenność hrabiego. Było to najprawdopodobniej dzieło, za które Bach otrzymał największe wynagrodzenie. Jest to jedyny przykład formy wariacyjnej napisanej na klawesyn przez Wielkiego Kantora.

Niezwykłe dzieło Jana Sebastiana Bacha zakończy II edycję festiwalu Mazovia Goes Baroque. Znany już w Polsce duński klawesynista i organista, Allan Rasmussen zamknie tegoroczny cykl w sposób symboliczny. Oto kantor z Kopenhagi zagra dzieło kantora z Lipska, w którym, jak być może w żadnym innym, pokazuje nam swoje „pianistyczne” oblicze.

Bilet normalny: cena 15 zł
Bilet ulgowy: cena 10 zł
Dostępne w kasie Płockiej Orkiestry Symfonicznej, ul. Bielska 9/11, tel. (24) 364 10 85
oraz na godzinę przed koncertem w Państwowej Szkole Muzycznej, ul. Kolegialna 23

Więcej informacji: www.mazoviabaroque.pl