Leonardo Vinci - opera “Gismondo, Re di Polonia” (Rzym, 1727)

Data: 
2018.08.02 18:00
Miejscowość: 
Gliwice
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna
Orkiestra Historyczna  Leonardo Vinci

Światowa współczesna premiera!

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach

02.09.2018 r., godz. 18:00, Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice

{oh!} Orkiestra Historyczna tegoroczny sezon letni może zaliczyć do wyjątkowo intensywnych. Katowicki zespół kolejny raz zaprezentował się słuchaczom w Pradze, odbył tournée w Niemczech, a w połowie sierpnia zadebiutował na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Teraz zespół rozpoczyna przygotowania do największego przedsięwzięcia realizowanego w tym roku.

2 września, na inaugurację kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” w Gliwicach, {oh!} Orkiestra Historyczna przygotowuje światową współczesną premierę opery barokowej Leonardo Vinciego „Gismondo, Re di Polonia” (Zygmunt, król Polski). Dzieło w wersji koncertowej zostanie ponownie zaprezentowane słuchaczom po prawie 300 latach. W Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach wraz z {oh!} w roli solistów wystąpią prawdziwe gwiazdy sceny operowej, m.in.: Max Emanuel Cencic (w tytułowej roli Gismondo), Yuriy Mynenko, Sophie Junker czy Aleksandra Kubas-Kruk.

Wykonanie opery wpisuje się w program „Niepodległa”, realizowany w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski, a dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza dzieło zaprezentowane będzie także na najważniejszych estradach operowych Europy. Pierwsze zagraniczne wykonanie „Gismondo” odbędzie się już kilkanaście dni po gliwickiej premierze. Artyści wystąpią w Wiedniu, w słynnym Theater and der Wien.

„Gismondo, Re di Polonia” to kolejna już opera, którą {oh!} przywróci do życia na współczesnych scenach. Przypomnieć wystarczy wcześniejsze produkcje, przyjęte przez publiczność z ogromnym entuzjazmem: Didone Abbandonata Domenico Sarriego, czy Arminio Johanna Adolfa Hassego. Każdorazowo premiery odbywały się w Gliwicach, dzięki współpracy z Miastem i tamtejszym Festiwalem All’improvviso, który od kilku lat konsekwentnie realizuje ideę rozwoju opery barokowej na Śląsku.

{oh!} Orkiestra Historyczna jest obecnie uznawana za jeden z najważniejszych zespołów Polsce, specjalizujących się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej. {oh!} entuzjastycznie przyjmowana jest zarówno przez słuchaczy jak i krytyków, koncertując na najważniejszych Festiwalach w Polsce i za granicą. Premiera „Gismondo” będzie już piątym występem {oh!} Orkiestry Historycznej na festiwalu All’improvviso organizowanym przez Towarzystwo Kulturalne FUGA, z którym zespół kontynuuje regularną, bardzo owocną współpracę.

Wyjątkowi artyści, charyzmatyczne interpretacje i niezwykła przestrzeń Ruin Teatru Victoria to z pewnością gwarancja niezapomnianego wieczoru.

Bilety na koncert dostępne są na portalu ticketmaster.pl oraz punktach sprzedaży w całej Polsce. Więcej informacji na stronach internetowych www.tkfuga.pl, www.orkiestrahistoryczna.pl oraz stronach {oh!} i Towarzystwa Kulturalnego FUGA na portalu Facebook.

 

Światowa współczesna premiera

Leonardo Vinci – opera Gismondo, Re di Polonia (wersja koncertowa)

Międzynarodowy Festiwal  Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso

Ruiny Teatru Victoria, 2.09.2018, godz. 18:00

 

Wykonawcy:

Max Emanuel Cencic – Gismondo || Zygmunt
Yuriy Mynenko – Ottone || Otto
Sophie Junker – Cunegunda || Kunegunda
Aleksandra Kubas-Kruk – Primislao || Przemysław
Jake Arditti – Ernesto || Ernest
Dilyara Idrisova – Giuditta || Judyta
Nicholas Tamagna – Ermanno || Herman

 

Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz – kierownictwo artystyczne

{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka, Małgorzata Malke, Kamila Guz, Dominika Małecka – skrzypce

Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Katarzyna Szewczyk – skrzypce II
Dymitr Olszewski, Szymon Stochniol  – altówka
Petra Ambrosi, Ales Ambrosi – oboje, flety
Daniel Antal Pálkövi, Edward Deskur  – róg naturalny
Thomas Steinbrucker, Stefan Ennemoser – trąbki

Tomasz Pokrzywiński, Emilia Gliozzi  – wiolonczele
Tomasz Wesołowski  – fagot

Michał Bąk – kontrabas
Marcin Świątkiewicz, Anna Firlus – klawesyny
Hugo Miguel de Rodas – teorba, gitara