Kromer Biecz Festival

Data: 
2019.08.06 - 2019.08.11
Miejscowość: 
Biecz
Kromer Biecz Festival_plakat.jpg
Już za niecały tydzień, we wtorek 6 sierpnia rozpoczyna się 5. odsłona Kromer Biecz Festivalu. Do 11 sierpnia czeka melomanów prawdziwa uczta zmysłów: 11 koncertów w olśniewających historycznych lokalizacjach, perły barokowego repertuaru pokazujące bogactwo i rozwój muzyki wieków XVII i XVIII, kursy mistrzowskie dla młodych instrumentalistów, wiele wydarzeń towarzyszących: warsztaty, oprowadzania, spacery i wycieczki śladami małopolskiego dziedzictwa, wystawa malarstwa... Wreszcie ci, na których wszyscy czekamy – gwiazdy wykonawstwa historycznego! 
 
A gwiazd będzie co niemiara. Już inauguracja zda się być trzęsieniem ziemi – niemal dosłownym, gdyż basowe tony wywołać mogą prawdziwe drżenie. A wywoła je francuski zespół Les Basses Réunies prowadzony przez Bruno Cocseta, wirtuoza wiolonczeli i violi da gamba, który wykona instrumentalną kameralistykę rodem z Włoch i Hiszpanii. Każdy z członków zespołu jest artystyczną indywidualnością i świetnym kameralistą, dzięki czemu brzmienie Les Basses Réunies jest wyraziste, mięsiste i pozostające w zgodzie z ideałami wieków XVII i XVIII – co artyści podpierają solidną muzykologiczną kwerendą. Klasa muzyków występujących pod okiem Cocseta gwarantuje nie tylko oryginalne, poruszające interpretacje, ale także najwyższy artystyczny poziom!
Niczego innego nie można spodziewać się po recitalu wybitnej skrzypaczki Sirkka-LiisaKaakinen-Pilch – wszak pracowała z największymi osobowościami: Fransem Brüggenem i Philippe’em Herreweghe, a także przez ponad dekadę była koncertmistrzynią zespołu tego ostatniego – Collegium Vocale. Można być pewnym, że odważne, pełne temperamentu i czułości odczytania dzieł Bacha, Vilsmayra i Bibera będą rezonować w myślach słuchaczy recitalu bardzo długo.
 
Bez wątpienia w kategorii festiwalowych gwiazd mieszczą się także mistrzowie klawesynu – Martin Gester i Marek Toporowski, którzy dzień po dniu wykonają jeden z filarów repertuaru na ten instrument – roztańczone emocjami i wymagające od muzyka najwyższej biegłości 6 Partit Johanna Sebastiana Bacha Bacha ze zbioru Clavier-Übung I. Uniesienia i podziw – gwarantowane! W obu przypadkach nawet dwukrotnie – Marek Toporowski wystąpi bowiem także w solowym recitalu na fortepianie historycznym, który odznacza się charakterystycznym, ciepłym i perlistym brzmieniem. Dzięki temu muzyka brytyjskiego romantyka George’a Fredericka Pinto zabrzmi nie tylko w zgodzie z duchem epoki, ale także – a może nade wszystko? – poruszająco do głębi. Tymczasem Martin Gester w kościele św. Michała w Binarowej, zabytku wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO, zinterpretuje wyrafinowany francuski repertuar klawesynowy czasów Ludwika XV, w którym każdy muzyczny gest jest pełen gracji i znaczeń. 
 
Panteon Kromer Biecz Festivalu jest nader obszerny. Nie można do niego nie zaliczyć wybitnej sopranistki Olgi Pasiecznik i Kromer Ensemble w składzie Lilianna Stawarz – klawesyn, Henryk Kasperczak – lutnia, teorba, Maciej Kończak – lutnia, teorba oraz Bruno Cocset – wiolonczela. Ten zestaw artystów gwarantuje najwyższy poziom wykonawczy i przekonujące, pełne emocji interpretacje dojrzałych barokowych arii Bacha i Handla. Nie inaczej wyglądać będzie zamknięcie festiwalu, podczas którego Marta Boberska, do niedawna solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, a dziś związana z Polską Operą Królewską, oczaruje publiczność głosem i interpretacją w barokowych kompozycjach komponowanych dla dworu Wazów. Wrażenie to będzie tym silniejsze, że uznanej sopranistce towarzyszyć będą zespoły His Majestys Sagbutts and Cornetts i Narol Baroque pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza – finezja odczytania i moc wzruszeń będą z pewnością mocno odciśniętą pieczęcią na wspomnieniach z tegorocznej odsłony Kromer Biecz Festivalu!