Koncert urodzinowy dla Miasta Katowice w Muzeum Historii Katowic

Data: 
2015.09.12 17:00
Miejscowość: 
Katowice
Artysta: 
Extempore
Plakat Extempore 12.09

Zespół „Extempore” i sopranistka Karolina Brachman

Koncert urodzinowy dla Miasta Katowice w Muzeum Historii Katowic

12 września, godz. 17.00

Sala im. Witkacego w Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9

Wstęp wolny

 

W gąszczu wielkich wydarzeń muzycznych związanych z obchodami 150.-lecia Miasta Katowice pojawi się również muzyczny kameralny rarytas. 12 września o godz. 17.00 w Sali im. Witkacego w Muzeum Historii Katowic wystąpi świetnie znany katowickiej publiczności Zespół Muzyki XVII i XVIII w. „Extempore”, z którym gościnnie wystąpi znakomita sopranistka  Karolina Brachman.

Koncert w Muzeum Historii Katowic to kolejne wydarzenie będące efektem świetnie układającej się współpracy między instytucją a kameralnym Zespołem Extempore, który świetnie odnajduje się w przestrzeni niedużej, ale wdzięcznej sali im. Witkacego w MHK. Wraz z zespołem gościnnie wystąpi pochodząca ze Śląska, a mieszkająca na stałe w Niemczech, śpiewająca sopranem Karolina Brachman. Wspólnie artyści wykonają program, mający być urodzinowym prezentem dla Katowic, na który składać się będą arie i pieśni  G. F. Handla,  H. Purcella i G. Frescobaldiego, a także utwory instrumentalne m. in. J. Ph. Rameau, czy M. Marais'a.

            Zespół Muzyki XVII i XVIII w. „Extempore” działa już od 2007 r., stale ukazując mieszkańcom śląska muzykę dawną w kameralnym wymiarze. Tworzący go artyści to absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej, specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus. „Extempore” czyli „grający bez przygotowania”, „tworzący naprędce” to nazwa zespołu, podkreślająca spontaniczność i świeżość, z jaką jego członkowie interpretują utwory epoki baroku i klasycyzmu. Zespół prowadzi aktywną działalność, koncertując na wielu festiwalach w Polsce, a także zagranicą. Extempore regularnie prezentuje się także śląskiej na, bardzo często będąc gościem Muzeum Historii Katowic.

Karolina Brachman, która wystąpi na sobotnim koncercie wraz z Extempore jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Hochschule für Musik Köln. Jej działalność artystyczna nie zamyka się tylko w muzyce barokowej – z powodzeniem realizuje własne przedsięwzięcia artystyczne obejmujące muzykę średniowiecza, klasycyzmu, ale też romantyczną i współczesną muzykę kameralną. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. Rheinische Kantorei, Kölner Akademie, Marais Consort, Accentus Austria, orkiestrą La Stravaganza Köln, czy zespołem wokalnym Ars Choralis Coeln. Jej realizacje koncertowe i nagrania płytowe z muzyką średniowieczną i barokową z udziałem Karoliny Brachman zdobywały w ostatnich latach uznanie międzynarodowej krytyki oraz liczne nagrody fonograficzne, m.in. Diapazon oraz Choc du Monde de la Musique. Artystka była gościem na licznych festiwalach międzynarodowych, m.in. Festival Oude Muziek w Utrechcie, Händel Festspiele w Halle i Bachfest Leipzig. Od kilku lat sopranistka prowadzi również wykłady i warsztaty poświęcone historycznym praktykom wykonawczym, zaś w roku 2012 objęła w Instytucie Muzyki Hochschule Osnabrück klasę śpiewu solowego.

Artyści wspólnie zaprezentują się 12 września o godz 17.00 w Sali im. Witkacego Muzeum w Muzeum Historii Katowic. Koncert współorganizowany jest przez Muzeum Historii Katowic, Stowarzyszenie „Art In Motion” i {oh!} Orkiestrę Historyczną w ramach projektu „{oh!} Katowice!”, współfinansowanego z budżetu Urzędu Miasta Katowice. Wstęp na koncert jest bezpłatny.