Koncert Andreasa Staiera i {oh!} Orkiestry Historycznej

Data: 
2017.02.24 19:30
Miejscowość: 
Katowice
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna, Andreas Staier
Andreas Staier photo JosepMolina

Koncert Andreasa Staiera i {oh!} Orkiestry Historycznej w cyklu „Muzyka Dawna” w NOSPR

{oh!} Orkiestra Historyczna
Andreas Staier – prowadzenie zespołu, pianoforte

24.02.2017, godz. 19:30 Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia / Sala Koncertowa

 

              

Przed miłośnikami Orkiestry Historycznej pierwszy w tym sezonie koncert {oh!} w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W ramach cyklu „Muzyka Dawna” zespół wystąpi wraz ze światowej sławy klawesynistą i pianistą Andreasem Staierem. 24 lutego w Sali koncertowej NOSPR w wykonaniu grającego na historycznym fortepianie niemieckiego artysty oraz katowickiej {oh!} Orkiestry Historycznej zabrzmią koncerty fortepianowe i symfonie Josepha Haydna.

Koncert będzie wyjątkowym wydarzeniem dla katowickich melomanów – tym razem na instrumentach historycznych w wykonaniu {oh!} zabrzmi nie barokowy, a klasyczny repertuar. Orkiestra po raz pierwszy zabrzmi w repertuarze symfonicznym, prezentując się w dużo większej niż zwykle obsadzie, a Andreas Staier wykona koncerty na instrumenty klawiszowe Haydna grając na pianoforte, będącym poprzednikiem dzisiejszych fortepianów. Andreas Staier to gwiazda światowego formatu, ceniony za mistrzowskie wykonania i nagrania repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego, wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2014 r. tytułem „Artysty Roku” International Classical Music Awards.

Będzie to kolejne w 2017 r. duże wydarzenie dla {oh!} Orkiestry Historycznej, która obchodzi właśnie pięciolecie swojego istnienia. W styczniu katowicka {oh!} Orkiestra dokonała dla belgijskiego wydawnictwa MUSO nagrań odkrytych niedawno utworów Francesco Scarlattiego. Płyta z jego Concerti Grossi, nagrana przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, będzie prawdopodobnie pierwszym na świecie nagraniem tych utworów.

W ciągu pięciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijająca się {oh!} Orkiestra Historyczna, przy wsparciu Miasta Katowice, wypracowała sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce. Od 2015 r. {oh!} regularnie koncertuje w siedzibie NOSPR, mając możliwość realizacji najambitniejszych programów artystycznych we współpracy ze światowej klasy solistami. W tym samym roku nakładem wydawnictwa DUX zespół zadebiutował na rynku fonograficznym płytą „{oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti”, zawierającą koncerty skrzypcowe i klawesynowe ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Dreźnie, a do dziś ma na koncie nagranych ich już pięć płyt.  Orkiestra Historyczna ma także za sobą międzynarodowe realizacje dwóch współczesnych premier scenicznych oper: „Didone abbandonata” D. Sarriego (2014) oraz „Arminio” J. A. Hassego (2016) we współpracy z czeskimi artystami, prezentując się w Pradze, Ostrawie, Brnie, a także Gliwicach, Katowicach i Warszawie.

           Przed {oh!} w 2017 r. jeszcze wiele bardzo interesujących wydarzeń, m.in. kolejne koncerty w NOSPR – z pasyjnym repertuarem we współpracy z niemieckim zespołem wokalnym „ensemble polyharmonique”, koncert pt. „Banchetto Musicale” z wczesnobarokowym programem, czy kolejna odsłona „Tafelmusik” Telemanna, tym razem w wykonaniu {oh!} i czeskiej flecistki Jany Semeradovej. Zespół planuje także cykl koncertów poświęconych muzyce sakralnej Bacha związany z 500-leciem Reformacji.

               Bilety na koncert Andreasa Staiera i {oh!} Orkiestry Historycznej 24. lutego dostępne są w kasie NOSPR lub na stronie internetowej www.nospr.org.pl. Koncert będzie także transmitowany na antenie „Dwójki” Programu 2 Polskiego Radia. Więcej informacji także na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl

 

PROGRAM:

Joseph Haydn –   
Symfonia D-dur L’Impériale  Hob. I/53

Koncert na instrument klawiszowy G-dur Hob. XVIII/4

***

Sonata f-moll (Un piccolo divertimento; Wariacje) Hob. VII/6

Symfonia B-dur La reine Hob. I/85

WYKONAWCY:

Andreas Staier – prowadzenie zespołu, pianoforte

{oh!} Orkiestra Historyczna:

Martyna Pastuszka – koncertmistrz, I skrzypce

Małgorzata Malke , Kamila Guz, Vojtech Zaijc, Sayaka Ohira – I skrzypce

Violetta Szopa–Tomczyk, Dominika Małecka, Agnieszka Świątkowska, Katarzyna Szewczyk – II skrzypce

Dymitr Olszewski, Anna Luiza Aleksandrow, Liesbeth Nijs – altówki

Tomasz Pokrzywiński, Maria Misiarz, Emilia Gliozzi – wiolonczele

Jan Prievoznik, Michał Bąk – basy
Benoit Laurent, Marta Bławat – oboje

Georges Barthel – flety
Jani Sunnarborg, Tomasz Wesołowski – fagoty

Krzysztof Stencel, Jiri Tarantik – rogi

Jarosław Kopeć – kotły