Klawesyn & Pianoforte : CAPPELLA ANGELICA 2016

Data: 
2016.07.30 20:30 - 21:30
Miejscowość: 
Gdańsk
Artysta: 
SILVA RERUM arte, Katarzyna Drogosz

KLAWESYN & PIANOFORTEKatarzyna Drogosz, fortepian historyczny

Małgorzata Skotnicka, klawesyn

Maja Miro-Wiśniewska, flet wczesnoklasyczny

Danuta Zawada, altówka historyczna

"Fortepian, od swoich narodzin w warsztacie Bartolomeo Cristoforiego w 1700 roku we Florencji, aż do swej współczesnej wersji przeszedł długą i wielobarwną drogę. Stopniowo rozrastał się, mężniał, ale też i tracił przy tym na delikatności. Zaglądając na kolejne karty tej historii, czyli grając i słuchając poszczególnych modeli fortepianów z różnych epok i różnych miejsc, doświadczamy tej zmienności, wielobarwności, jesteśmy świadkami bujnej inwencji, odwagi i kunsztu ich budowniczych. 

Wcielenie fortepianu, które zabrzmi na koncercie festiwalowym pochodzi z około 1780 roku, z warsztatu wybitnego budowniczego, Johanna Andreasa Steina z Augsburga. Dokładniej ujmując, jest kopią historycznego oryginału.

Program najbliższego festiwalowego koncertu ukształtowany jest tak, by skonfrontować taki fortepian z klawesynem – pokazać różnice w brzmieniu, ale także ich pokrewieństwo, niezwykłą „kompatybilność”. Różnice barwy i artykulacji sprzyjają dialogowaniu. Wykorzystamy to w utworach opisywanych przez kompozytorów połowy XVIII wieku jako przeznaczonych na dwa (dowolne) instrumenty klawiszowe. Wymienność tych dwóch typów Klavier wypróbowywać będziemy także w Kwartetach C.P.E. Bacha."

// Katarzyna Drogosz 

Najserdeczniej zapraszamy!
www.CA2016.pl

Bilety w cenie 20/10 zł przed koncertem

Organizator: Fundacja SILVA RERUM
Spiritus movens: Maja Miro-Wiśniewska
Partner: Bazylika Mariacka w Gdańsku
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Pomorze Kultury, Kultura Dostępna, pomorskie.eu
Współpracujemy z Kartą do Kultury