J.S.Bach - Sonaty na skrzypce i klawesyn

Data: 
2010.03.09 19:00
Miejscowość: 
Warszawa
Artysta: 
Piotr Pławner, Marek Toporowski
J.S. Bach

Johann Sebastian BACH
- I Sonata h-moll BWV 1014
- II Sonata A-dur BWV 1015
- III Sonata E-dur BWV 1016
- IV Sonata c-moll BWV 1017
- V Sonata f-moll BWV 1018
- VI Sonata G-dur BWV 1019 Bachowskie sonaty na skrzypce i klawesyn należały w chwili powstania do kompozycji nowatorskich i wskazujących nowe drogi rozwoju gatunku - klawesyn bowiem nie pełni w nich typowej dla niego wcześniej roli zanotowanego skrótowo i improwizowanego przez wykonawcę basso continuo, lecz gra samodzielną partię, w całości zapisaną przez kompozytora. Mistrzowskie dzieła, w których Bach zbliża się do modnego wówczas nurtu galant, stanowią jeden z najważniejszych pomników barokowej literatury skrzypcowej.
Zabrzmią one w wykonaniu Piotra Pławnera, laureata wielu konkursów w kraju i zagranicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 - najwyższy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci). Po wspólnym koncercie Yehudi Menuhin nazwał Pławnera jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Płyta CD z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona, nagrana wraz z Bruno Canino i Kwartetem Śląskim otrzymała w 2005 roku nagrodę Fryderyk.
Partię klawesynu wykona Marek Toporowski - klawesynista, organista, kameralista, a także dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki orkiestrowej i oratoryjnej. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą, a płyty te były wielokrotnie nominowane do nagrody Fryderyka - aż cztery nominacje zamieniły się w statuetki.

Piotr PŁAWNER - skrzypce
Marek TOPOROWSKI - klawesyn

Filharmonia Narodowa
ul. Jasna 5
00-950 Warszawa

Wstęp: Już od 25 PLN