J. S. Bach

Data: 
2010.10.26 19:00
Miejscowość: 
Kraków
Artysta: 
Metters, Stefańska, Kato, Witkowski, Wajrak
organy.jpg

Koncert w ramach Dni Muzyki Organowo-Klawesynowej

Johann Sebastian Bach – Koncert C-dur na 2 klawesyny BWV 1061
Johann Sebastian Bach – V Koncert brandenburski D-dur BWV 1050
Anton Bruckner – IV Symfonia Es-dur Romantyczna

Jan Sebastian Bach pisał swoje utwory, chcąc chwalić Stwórcę muzyką jak najbardziej kunsztowną. Anton Bruckner – przez całe życie wielbiący twórczość lipskiego kantora – wszystkie swoje utwory symbolicznie kierował ku Bogu. I Bach, i Bruckner traktowali twórczość jako misję – służebną, w imię wielkiej duchowej sprawy.
W koncertach instrumentalnych Bacha zaznaczyła się synteza techniki koncertującej z polifonią oraz doszły do głosu wpływy Antonio Vivaldiego, a także innych kompozytorów włoskich, jak również nawiązywanie do zdobyczy twórców francuskich. Jan Sebastian umiał w iście kongenialny sposób zestroić niemiecki porządek formy i dyscyplinę kontrapunktu z francuską wrażliwością na dźwięk, jego kolor i zdobnictwo – z włoską ideą pięknego śpiewu oraz pogodą muzyki.
Symfonika Brucknera rodzi się z szerokiego gestu i z czasu wydłużonego, maksymalnego. To muzyka wielkich rozmiarów i pełni brzmienia, promieniejącego w potężnych kulminacjach i zastygającego w harmoniach-bryłach, związana – jak pisze Alfred Einstein – „z tajemniczością dostępną dla naszych zmysłów”.

Zapraszamy do Sali Złotej na wystawę witraży Jolanty Gładyszewskiej-Tybur.
Wystawa czynna będzie do 29.10.

Miejsce:

Sala Filharmonii Krakowskiej

Wykonawcy:

Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie
Colin Metters – dyrygent
Elżbieta Stefańska – klawesyn
Mariko Kato – klawesyn
Zbigniew Witkowski – flet
Paweł Wajrak – skrzypce