IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ IMPROWIZOWANEJ All'improvviso

Data: 
2016.09.09 - 2016.10.07
Miejscowość: 
Gliwice
All'improvviso 2016 baner

IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ IMPROWIZOWANEJ All'improvviso

Nazwany przez krytyków małym festiwalem wielkich wydarzeń Festiwal All’Improvviso, jest on wyczekiwaną przez melomanów imprezą na stałe wpisującą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Śląska. Idea IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All'improvviso, organizowanego w Gliwicach przez Towarzystwo Kulturalne FUGA, polega na zetknięciu różnorodnych kultur i form ekspresji artystycznej. Prezentowany na Festiwalu repertuar będzie  eksponował  ponadczasowość i wielokulturowość dzieł muzycznych,wskazując na ich związek z dawną tradycją sztuk plastycznych i literatury. W ramach Festiwalu organizowane są  koncerty światowej sławy muzyków, którzy nie jednokrotnie nigdy dotąd nie występowali w Polsce. Muzycy ci wykorzystują dawne instrumentarium lub jego wierną kopię, dbając jednocześnie o uniwersalny przekaz muzyki improwizowanej mającej swoje odbicie w jazzie, muzyce świata  itp. Ważnym celem projektu jest popularyzacja muzyki dawnej realizowana poprzez spotkania autorskie i wykłady.

Co, gdzie kiedy?:

 

Wędrowne Ogrody | Constantinople i Ablaye Cissoko
9.09.2016 / godz. 19.00 / Centrum Edukacji i Biznesu GAPiR, ul. Bojkowska 37

Constantinople to opowieść o muzycznej grupie, która postanowiła uczynić z podróży kamień węgielny swojej działalności — podróż w znaczeniu geograficznym, lecz również historycznym, kulturowym, podróży wewnątrz siebie. Stało się tak, ponieważ muzycy chcą poszukiwać insiracji w różnych źródłach i sięgać odległych horyzontów. Czerpiąc inspiracje ze starożytnego miasta, które emanowało kulturą Wschodu i Zachodu, Kiya Tabassian sformował grupę muzyczną
w Montralou w 1998 roku. Constantinople jest regularnym gościem międzynarodowych festiwali, gdzie otrzymuje wysokie uznanie słuchaczy, krytyków i profesjonalnych muzyków. Grupa występowała na znamienitych scenach świata takich jak: Festival d’Aix-en-Provence (Francja), World Sacred Music Festival of Fès (Maroko), Festival d’Île de France (Paryż), Onassis Centre (Ateny), Festival de México en el Centro Histórico (Meksyk), Salle Pleyel (Paryż), Philharmoniker Berliner (Niemcy). W ciągu ostatnich dziesięciu lat grupa stwożyła ponad 35 nowych projektów muzycznych i wystąpiła w 125 miastach w 23 krajach.

O programie: Wszędzie, poprzez odwieczne czasy, Słowo wcielane było w życie przez bardów, trubadurów, griotów. Ci kowale słowa byli jednocześnie posłańcami, ludźmi niosącymi pokój lecz także stanowili nasz łącznik z naturą, boskością i wspomnieniami przodków. Ich zadaniem było utrzymywanie przy życiu zbiorowej duszy i duchowości. Współcześnie, ci wolnomyśliciele i podróżnicy czynią świat swoim ogrodem – podobnie jak wędrowne ptaki. Taki jest Kiya Tabassian oraz jego grupa Constantinople wraz z Ablaye Cissoko (griot z Saint-Louis w Senegalu). Od samego początku spotkanie tych muzyków miało wymiar poetycki. Było to spotkanie instrumentów i głosów, spotkanie pomiędzy róznymi epokami, pomiędzy Królestwem Mandinka i Imperium Perskim. 

Il viaggio d’Amore | Arianna Savall i Petter Udland Johansen z zespołem Hirundo Maris 14.09.2016 / godz. 18.30 / Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Al. Przyjaźni 18

Arianna Savall – sopran, harfa barokowa
Petter Udland Johansen – tenor, skrzypce hardingfele, mandolina
Michał Nagy – gitara, śpiew
Sveinung Lilleheier – guitara, dobro, śpiew
Miquel Angel Cordero – kontrabas, śpiew
David Mayoral – instrumenty perkusyjne, śpiew

Arianna Savall i Petter U. Johansen z towarzyszeniem zespołu Hirundo Maris zaprezentują
w Gliwicach swój najnowszy program Il viaggio d’amore inspirowany europejską muzyką
o tematyce miłosnej. Nowy program Arianny, Pettera i Hirundo Maris, to mistyczna podróż Miłości przez wieki europejskiej (i nie tylko) muzyki i kultury. W repertuarze przedstawianym przez muzyków znajdują się klasyczne utwory renesansowe i tradycyjne. Sześcioro muzyków Hirundo Maris łączy różnorodne źródła muzyczne aby wyrazić swój najistotniejszy przekaz: Miłość jest uniwersalną, spajającą siłą, zrozumiałą dla każdego odbiorcy.

In Paradiso | Raquel Andueza, Jesús Fernández Baena
23.09.2016 / godz. 19.00 / Kościół ewangelicko-augsburski Marcina Lutra przy ul. Strzelców Bytomskich w Łabędach

In Paradiso to program prezentujący włoską muzykę sakralną XVII w. takich kompozytorów jak Monteverdi, Ferrari, Merula. Utwory wybrzmiewające w programie wskazują na bogactwo i duchowe przesłanie włoskiego baroku. Włoskie i łacińskie teksty pojawiają się tu we wspaniałych dziełach takich jak Lamento della Maddalena, Stabat Mater czy Cantata Spirituale. Artyści przeplatają je pieśniami anonimowych twórców o wymiarze moralnym, przypominającym o powinności życia zgodnego z wartościami etycznymi, co uchronićma człowieka od potępienia. W programie wystąpią muzycy związani z hiszpańską grupą La Galanía, będącą jednym z najważniejszych zespołów muzycznych na hiszpańskiej scenie muzyki barokowej. Grupa La Galanía powstała w 2010 r. z inicjatywy Raquel Andueza (sopran) oraz Jesúsa Fernández Baena (teorba). Artyści występujący w zespole specjalizują się w repertuarze europejskiej muzyki XVII i XVIII wieku. Członkowie zespołu to także stali współpracownicy takich grup jak L’Arpeggiata, Hespèrion XXI, Al Ayre Español, Orquesta Barroca de Sevilla, Private Musicke oraz Orchestra of the Age of the Enlightenment. La Galanía prezentowała się podczas wielu festiwali i koncertów w całej Europie. Ich nagranie “Yo soy la locura” otrzymało nagrodę Hiszpańskiego Towarzystwa Festiwali Muzyki Klasycznej Festclásica. Grupa nagrała także wysoko ocenione przez słuchaczy i krytyków albumy “Alma Mia”, „Pegaso” oraz „Yo soy la Locura 2”. Występ ten będzie polską premierą programu w Polsce.

ARMINIO – opera J. A. Hesse | {oh} Orkiestra Historyczna
1.10.2016/ godz. 18.00 / Teatr im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55

W 2016 r. {oh!} Orkiestra Historyczna – pierwsza w regionie śląskim profesjonalna orkiestra zajmująca się historycznym wykonawstwem muzyki, dynamicznie i konsekwentnie rozwijająca swoją działalność od 4 lat – bierze udział w kolejnym międzynarodowym przedsięwzięciu operowym, będącym wynikiem doświadczeń i perfekcyjnej współpracy z czeskimi partnerami przy realizacji poprzedniej opery – „Didone abbandonata” D. Sarriego. W 2016 r. zabrzmi, przywrócona współczesnej literaturze muzycznej, „Arminio” Johanna Adolfa Hasseego (1699-783) – nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora saksońskiego. Premiera „Arminio” miała miejsce w Mediolanie w 1730 r. Następnie jej poprawione wersje wystawiano w 1747 oraz 1753 na okazjonalnych przedstawieniach. W 1761 r. opera została wystawiona w Warszawie, w teatrze zwanym „Operalnią”, we wspaniałym okresie dla muzyki w naszym kraju, w którym życie muzyczne dynamicznie rozwijało się dzięki królewskiemu mecenatowi Augusta III. Po ponad 250 latach zamierzamy ponownie przedstawić to dzieło muzycznemu światu.

Burzliwe losy Arminio – germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech, Polski, Słowacji ze znakomitymi śpiewakami w rolach głównych – sopranistką Marketą Cukrovą oraz tenorem Karolem Kozłowskim.

Gerardo Nuñez Trio – koncert Flamenco
7.10.2015 / godz. 18.30 / Teatr im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55

Gerardo Nunez – gitara
Pablo Martin – kontrabas
Angel Sanchez – instrumenty perkusyjne

Gerado Núñez zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych gitarzystów nie bez powodu. Grę tegorocznej gwiazdy festiwalu wyróżnia wyjątkowa wirtuozeria i niezwykła umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, w tym szczególnie z jazzu. Núñez już jako nastolatek akompaniował takim sławom flamenco jak śpiewaczka La Paquera de Jerez czy tancerz Mario Maya. Dziś koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D’Rivera czy Plácido Domingo. Podczas koncertu Gerardo Núñez zaprezentuje zarówno utwory zarejestrowane na jego ostatnim albumie „Travesia” z 2012 roku, jaki i kompozycje z wcześniejszych płyt, m.in. „Andando El Tiempo” (2004), „Calima” (1998) oraz „Jucal” (1994). W programie nie zabraknie tradycyjnych form flamenco.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokonywania zmian w programie z przyczyn od nich niezależnych.

Informacja na temat wykładów i imprez towarzyszących na stronach internetowych organizatora.

Strona www wydarzenia (+ewentualnie link do Facebooka): www.allimprovviso.pl, https://www.facebook.com/tkfuga/