Inauguracja XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

Data: 
2016.04.30 18:00
Miejscowość: 
Częstochowa
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna
Plakat Inauguracja XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater

{oh!}  zainauguruje XXVI Międzynarodowy Festiwal
Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Die Kölner Akademie (Niemcy)
{oh!} Orkiestra Historyczna (Polska)
dyrygent – Michael Alexander Willens (Wielka Brytania)

30.04.2016, godz. 18:00, Częstochowa,
Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2

Przed {oh!} Orkiestrą Historyczną udział w koncercie inauguracyjnym XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Będzie to już trzeci z rzędu występ {oh!} na tym prestiżowym festiwalu. W tym roku katowicki zespół na jednej estradzie połączy się z orkiestrą i chórem Die Kölner Akademie z Kolonii, by wspólnie wykonać jedno  z najwspanialszych dzieł muzycznych w dziejach - „Pasję wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha wraz ze światowej sławy solistami. Całością zadyryguje Brytyjczyk Michael Alexander Willens. Wydarzenie wpisuję się także w 25. rocznicę podpisania umowy partnerskiej między Katowicami i Kolonią.          

            Die Kölner Akademie występowali na najważniejszych festiwalach na całym świecie. Wiele koncertów w ich wykonaniu było transmitowanych na żywo lub nagranych przez stacje radiowe i telewizyjne. Die Kölner Akademie to zespół wielokrotnie nagradzany za nagrania płytowe. Dyrektor zespołu i dyrygent Michael Alexander Willens, znany jest z niezwykłej precyzji, z jaką  wykonuje utwory barokowe, klasyczne, romantyczne, a także współczesne. Był dyrygentem serii Great Performers w Lincoln Center w Nowym Jorku oraz na niezliczonych festiwalach w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Estonii i Islandii.

            Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt o ponad dwudziestoletniej tradycji, promujący muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Od 1991 roku odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski. „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty formułę prezentacji muzyki różnych religii w ramach dialogu kultur. Ważną misją Festiwalu jest promocja muzyki polskiej. Od wielu lat program festiwalu uwzględnia promocję muzyki jasnogórskiej. Ten obszerny zbiór kompozycji barokowych zachowanych w archiwach Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze jest systematycznie promowany poprzez koncerty, nagrania radiowe i telewizyjne oraz wydawnictwa płytowe i nutowe.

            {oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów -  entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni  Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke. Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} nie zapominają o najważniejszym, czyli jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. W 2014 roku orkiestra dokonała swoich pierwszych nagrań płytowych: z muzyką ze zbiorów jasnogórskich oraz solowymi koncertami skrzypcowymi i klawesynowymi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Dreźnie dla wytwórni DUX, która wydana została w listopadzie 2015 r., stanowiąc debiut fonograficzny zespołu. Tegoroczne plany koncertowe {oh!} Orkiestry Historycznej obejmują jeszcze m.in. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal Leszno Barok Plus oraz występ w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

PROGRAM:
Jan Sebastian Bach - Pasja wg św. Mateusza

WYKONAWCY:
Bethany Seymour (Wielka Brytania) – sopran
Myriam Arbouz (Francja) - sopran
Carolyn Günther (Niemcy) - alt
Georg Poplutz (Niemcy) - tenor
Gwilym Bowen (Wielka Brytania) - tenor
Thomas Laske (Niemcy) - bas
Mauro Borgioni (Włochy) – bas

Die Kölner Akademie (Niemcy)
{oh!} Orkiestra Historyczna (Polska)
Michael Alexander Willens (Wielka Brytania) - dyrygent