III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 1/2011 - perły francuskiej muzyki ludowej

Data: 
2011.02.26 18:00 - 2011.02.27 22:00
Miejscowość: 
Warszawa
Artysta: 
Les Musiciens de Saint-Julien, François Lazarevitch
Afisz_MGB__MCKiS_01mini.jpg

Święty Julian, patron bractwa grajków wiejskich, będzie też symbolicznym patronem projektu, inaugurującego III edycję festiwalu Mazovia Goes Baroque. 26 i 27 lutego w Warszawie zagra zespół Les Musiciens de Saint-Julien z Francji pod kierunkiem François Lazarevitcha. Dwa koncerty lutowe festiwalu Mazovia Goes Baroque wprowadzą słuchaczy w atmosferę muzyki ludowej, zarówno tej z głębi Francji, jak i tej, brzmiącej…na paryskich salonach.

Święty Julian, patron bractwa grajków wiejskich działającego od średniowiecza do XVIII wieku to postać, która symbolizuje pragnienie ożywienia muzyki prostej i bezpośredniej, pozostającej w związku z tradycją ustną. Tak czynią Muzycy Świętego Juliana (bo tak też prosto można tłumaczyć ich francuską nazwę) czyli grupa, która w tym zespołowym składzie odwiedzi Polskę i Warszawę po raz pierwszy.

W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmią instrumenty dość egzotyczne dla słuchacza: flet traverso, dudy i lira korbowa obok tak popularnych współcześnie, jak fortepian i skrzypce. Pierwszy wieczór pt. Muzyka ludowa na paryskich salonach (program La Veillée imaginaire) to muzyka instrumentalno-wokalna. Nic dziwnego – brzmiąca na XIX-wiecznych salonach muzyka ludowa królowała przede wszystkim w postaci piosenek. Dawne melodie: piosenki i tańce zaczęły żyć nowym życiem dzięki opracowaniom, transkrypcjom i harmonizacjom dokonanym przez największych działających wtedy w Paryżu kompozytorów Wśród nich odnajdziemy Josepha Canteloube, Maurice’a Emmanuel, Emmanuela Chabrier, Georgesa Bizeta, ale także Fryderyka Chopina. Będzie to jeszcze jeden, trochę spóźniony chopinowski akcent i kolejny, mniej znany, dowód na wrażliwość Chopina na muzykę ludową, nie tylko polską. Muzyka ludowa na paryskich salonach to przepiękne, klimatyczne, melodyjne i taneczne dzieła. Można by się pokusić o stwierdzenie: przebojowe dzieła muzyki dawnej.

W ramach drugiego programu - Muzyka ludowa z głębi Francji (program Danses des bergers, danses des loups) zespół zaprezentuje francuską muzykę ludową w jej historycznej postaci. Usłyszymy francuską muzykę ludową w brzmieniu czysto instrumentalnym: skrzypce, lira korbowa i dudy.

Trwa rezerwacja biletów online: www.mazoviabaroque.pl

Rezerwacja telefoniczna:
(22) 645 52 52
(22) 645 52 52  (pon.-pt. w godz. 12-15)
Bilety dostępne na:
•    bilety.polskieradio.pl; www.ebilet.pl
•    w sieci punktów sprzedaży EMPIK, RUCH
oraz na godzinę przed koncertami w kasie Studia Koncertowego PR
 

Wieczór 1, sobota 26 lutego, godz.
Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
ul. Z. Modzelewskiego 59

Wieczór 1, Sobota 26 lutego, godz. 18.00
Les Musiciens de Saint-Julien
Françoise Masset  sopran
François Lazarevitch  flet traverso, dudy, śpiew, kierownictwo muzyczne
Basile Brémaud  skrzypce, śpiew
Anne-Lise Foy lira korbowa, śpiew
Daria Fadeeva  fortepian, śpiew
La Veillée imaginaire
Muzyka ludowa na paryskich salonach

Wieczór 2, Niedziela 27 lutego, godz. 18.00
Les Musiciens de Saint-Julien

François Lazarevitch dudy, kierownictwo muzyczne
Basile Brémaud skrzypce
Anne-Lise Foy lira korbowa
Danses des bergers, danses des loups
Muzyka ludowa z głębi Francji