G.F. Händel "Rinaldo"

Data: 
2010.04.23
Miejscowość: 
Radzionków
Artysta: 
Orkiestra Capella Gorczyckiego
Rinaldo

Wielka, czarodziejska opera George'a Friderica Händla "Rinaldo"
powstała w roku 1711. Jest pierwszą, osławioną, londyńską operą kompozytora, która zapewniła mu niebywały sukces zdobywając rzesze słuchaczy i sympatyków, co ugruntowało jego artystyczną pozycję w nowej ojczyźnie. Jej treść oparta jest na eposie rycerskim "Jerozolima wyzwolona" Torquata Tassa, przedstawiającym literacko-baśniowy obraz zmagań chrześcijan z muzułmanami w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej.

W Polsce dzieło to jest mało znane, choć spopularyzował je słynny film "Farinelli, ostatni kastrat" Franco Zefirellego. Dzieło obfituje w piękne melodie i popisowe koloratury, wśród których szczególną uwagę zwraca m.in. wzruszająca lamentacja Almireny "Lascia ch'io pianga", słynna sarabanda "Cara sposa" czy brawurowa i "karkołomna" aria Rinalda "Venti turbini".

Realizacja opery, której premiera odbędzie się w trakcie tegorocznego festiwalu zaaranżowana została z myślą o współczesnym odbiorcy. Służyć temu będzie szereg zabiegów techniczno-dramaturgicznych, jak m.in. projekcja zrozumiałego przekładu, wyjaśniająca zawiłości czarodziejsko-fantastycznej fabuły i barokowej retoryki, podział spektaklu na dwa spójne akty, nadobna baśniowo-egzotyczna inscenizacja czy wyeksponowanie cech psychologiczno-etologicznych bohaterów.

Jest rok 1099. Jerozolima, zdobyta i opanowana przez Arabów, od prawie ćwierćwiecza pozostaje pod ich rządami. Krzyżowcy, pod wodzą francuskiego księcia Godfryda de Bouillon , wyruszyli na pierwsza krucjatę, aby odzyskać Grób Święty. Sławą największego rycerza spośród nich cieszy się zaręczony z córką księcia Rinaldo. Muzułmański król Jerozolimy, Argante, wraz z czarownicą Armidą szukają sposobu na unieszkodliwienie sławnego wojownika...

Premiera odbędzie się w MDK Batory w Chorzowie 20 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00, która zostanie powtórzona 23 kwietnia 2010 roku w CK Karolinka w Radzionkowie. Serdecznie zapraszamy.

Wykonawcy:
Aleksandra Hruby - Rinaldo
Natalia Kruczek - Goffredo
Anna Barska - Almirena
Jarosław Kitala - Argante
Agata Piękosz, - Eustazio
Piotr Tymiński - Mag Chrześcijański
Angelika Białecka, Sonia Presz - Syreny
Oskar Jasiński - Herold
Orkiestra Capella Gorczyckiego pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej – Łobody
Mirella Malorny - przygotowanie solistów, basso continuo
Jarosław Kitala - reżyseria i inscenizacja