G. F. Handel - opera „Il pastor fido”

Data: 
2019.05.01 18:00
Miejscowość: 
Gliwice
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna!
IlPastorFido.jpg

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’Improvviso”

G. F. Handel - opera „Il pastor fido”

1 maja 2019, godz. 18.00  Teatr Miejski w Gliwicach

 

Soliści:
Philipp Mathmann (Mirtillo)
Sophie Junker (Amarilli)
Rinnat Moriah (Eurilla)
Nicholas Tamagna (Silvio)
Anna Starushkevych (Dorinda)
Zachary Wilson (Tireno)
Davidson Jaconello (Dancer)

 

{oh!} Orkiestra Historyczna!
Kierownictwo muzyczne: Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz

Reżyseria:        Daniel Pfluger 

Światła:            Styliana Kaltsou

Scenografia:     Giorgios Kolios
Kostiumy:        Giannis Katranitsas 
Video:              Sarah Scherer
 

Już wkrótce Teatr Miejski w Gliwicach wypełnią dźwięki muzyki dawnej. Swoją wiosenną edycję przedstawi słuchaczom XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej All’Improvviso w Gliwicach, w ramach której 1 maja, o godz. 18.00 wykonana zostanie sceniczna wersja opery seria „Il pastor fido” Jerzego Fryderyka Haendla. Kierownikami muzycznymi projektu są Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz, a {oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi z wybitnymi reprezentantami sztuki wokalnej, wśród których znajdują się: Philipp Mathmann (Mirtillo), Sophie Junker (Amarilli), Rinnat Moriah (Eurilla), Nicholas Tamagna (Silvio), Anna Starushkevych (Dorinda) oraz Zachary Wilson (Tireno). Wykonanie wzbogacone będzie przez interpretacje taneczne Davidsona Jaconello.

Opera „Il pastor fido”  powstała w roku 1712 – pierwsze przedstawienie miało miejsce w londyńskim Queen's Theatre. Autorem libretta był Giacomo Rossi, który bazował na słynnym tekście Giovanniego Battisty Guariniego. Pierwsza wersja dzieła spotkała się z chłodnym przyjęciem, głównie z powodu wielkiego sukcesu odniesionego przez wcześniejszą operę kompozytora - „Rinaldo”. Haendel postanowił wprowadził zmiany, co zaowocowało udanymi wykonaniami opery w roku 1734. Dwie role męskie – Mirtillo oraz Silvio – napisane zostały z myślą o cenionych wówczas śpiewakach – kastratach, Valeriano Pellegrinim oraz Valentino Urbanim. Mimo entuzjastycznego przyjęcia drugiej wersji dzieła, „Il pastor fido” zniknął z afiszy teatrów operowych na wiele dekad, budząc zainteresowanie zespołów związanych z wykonawstwem historycznym dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.  Wersja sceniczna z udziałem {oh!} Orkiestry Historycznej stanowi zatem znakomitą okazję do przypomnienia melomanom tego zapomnianego dzieła.

Za reżyserię widowiska odpowiedzialny jest Daniel Pfluger, specjalizujący się we współczesnych interpretacjach muzyki dawnej. Przedsięwzięcie realizowane jest w koprodukcji  z Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Międzynarodowym Festiwalem Händel-Festspiele Halle, gdzie wykonawcy powtórzą operę „Il pastor Fido” w czerwcu tego roku.

Warto zaznaczyć, że jest to już piąty rok dynamicznie rozwijającej się współpracy gliwickiego Festiwalu All’improvviso z {oh!} Orkiestrą Historyczną. Przez ten okres wspólnie udało się stworzyć nową przestrzeń dla opery barokowej na Śląsku, realizując premiery trzech oper, w tym zeszłoroczną głośną realizację „Gismondo, re di Polonia” Leonardo Vinciego przy udziale Maxa Emanuela Cencica, która zaprezentowana została także w Theater an der Wien, a następne jej wykonanie odbędzie się w Sali Czajkowskiego w Moskwie w połowie czerwca. Tegoroczna realizacja scenicznej wersji „Il pastor fido” jest kolejną międzynarodowym przedsięwzięciem, które może zostać zrealizowane dzięki skutecznej współpracy Towarzystwa Kulturalego FUGA – organizatora Festiwalu All’Improvviso, Teatru Miejskiego w Gliwicach i {oh!} Orkiestry Historycznej.
 

zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie organizatorów, www.orkiestrahistoryczna.pl, www.teatr.gliwice.pl, www.allimprovviso.pl.