Festiwal Poznań Baroque 2015

Data: 
2015.11.07 - 2015.11.15
Miejscowość: 
Poznań
Poznań Baroque 2015
FESTIWAL POZNAŃ BAROQUE 2015
7-15 LISTOPADA 2015 POZNAŃ

 

W listopadowe wieczory w Poznaniu, już po raz piąty,  rozbrzmiewać będzie muzyka barokowa. Festiwal, który powstał w 2011 roku dla uświetnienia obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, stał się już stałym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej i międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

W tym roku Poznań Baroque będzie trwać 9 dni. Oprócz listopadowych wieczorów wypełnionych koncertami, tym razem organizatorzy przygotowali również dwa inne projekty. W październiku (7-8.10) wystartuje pilotażowy projekt edukacyjny COOL SCHOOL POZNAŃ BAROQUE. Warsztatowe spotkania z dziećmi z poznańskich szkół podstawowych mają zainspirować dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię dźwiękami natury, za pomocą, których barokowi kompozytorzy potrafili malować przepiękne obrazy - od maleńkich portretów ptaków, drzew czy strumieni, po majestatyczne pejzaże pór roku. W projekcie edukacyjnym Cool School Poznań Baroque weźmie udział ok. 350 dzieci.
Tuż przed rozpoczęciem festiwalu (4-6.11) w poznańskim Kinie Muza, przez 3 wieczory wyświetlane będą filmy należące do nurtu neobarok francuski, który  zapoczątkowany został w latach 80. XX wieku, debiutami takich reżyserów jak: Jean-Jacques Beineix, Luca Besson i Leos Carax. Właśnie dzieła tych twórców będzie można obejrzeć w ramach cyklu POZNAŃ BAROQUE W MUZIE.

Piąta edycja festiwalu Poznań Baroque to 20 koncertów. Jak co roku od 5 lat w listopadzie zachęcimy miłośników muzyki siedemnastego i osiemnastego stulecia do wylogowania się z rzeczywistości na przynajmniej 9 wieczorów - mówi Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu, i dodaje: W naszej wyprawie potrzeba będzie sporo odwagi i dużej dozy zaufania do przewodników, którymi będą nie tylko muzycy o ustalonej pozycji na światowej scenie barokowej, ale pokaźna gromadka młodzieży. Ci pierwsi zadbają na pewno o nasze bezpieczeństwo, ci drudzy mogą nas zdrowo nastraszyć, ale to, co na końcu zobaczymy, będzie zapierało dech w piersiach. Czego jak czego, ale tego możemy być pewni.

Festiwal Poznań Baroque to okazja to odkrywania muzyki na nowo, ciągłej reinterpretacji i otwartości na nowe doznania. Ten proces powtarza się już nie co kilkadziesiąt, czy kilkanaście, ale wręcz co kilka lat. Nasza muzyczna barokowa przestrzeń to już nie wyłącznie „kiedyś” i „dzisiaj”, ale wiele warstw, które się na siebie nakładają, przenikają, wzmacniają, ale i nawzajem znoszą. Eremy estetycznej ortodoksji, garnizony poprawności i skłoty rewolty. „Poznań Baroque” jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów, w jaki ją odczytujemy, pielęgnujemy, a być może również kaleczymy. Próbą ograniczoną możliwościami organizacyjnymi i budżetowymi, ale starającą się oddać wewnętrzną energię, rozwibrowanie i oczywiście skupienie muzyki, która chociaż stała się częścią naszej teraźniejszości, to jednak nie straciła swojej tożsamości, odrębności i egzotyki - podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas dziewięciu festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z całego świata. Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi jeden z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej: Les Musiciens de Saint Julien.
Ponownie wysłuchamy nadzwyczajnej European Union Baroque Orchestra, której skład co roku się zmienia, ale podobnie jak przed rokiem, na jej czele stanie duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen.
Niewątpliwą przyjemnością będzie wysłuchanie koncertu wiolonczelistki Les Arts Florissants i założycielki Ground Floor - Eleny Andreyev, której oryginalna wizja suit wiolonczelowych J.S. Bacha z pewnością urzeknie festiwalową publiczność.

Festiwalowi będzie towarzyszyć nowa odsłona kolorystyczna motywu wizerunkowego stworzonego przez Małgorzatę Gurowską.