Festiwal Muzyki Dawnej w Pirenejach 2013

Data: 
2013.07.12 - 2013.08.24
Miejscowość: 
Andora, Katalonia

Festiwal Muzyki Dawnej w Pirenejach (FeMAP) odbywający się już po raz trzeci, będzie miał miejsce od 12 lipca do 24 sierpnia 2013 r. Tegoroczny festiwal będzie się składał z 40 koncertów w 17 miasteczkach pirenejskich Katalonii i w trzech miasteczkach w Andorze.

W trzeciej edycji FeMAP-u weźmie udział szesnaście zespołów. W urozmaicony program, obejmujący różne style i formy, po raz pierwszy w tym roku wpleciono propozycję dla całej rodziny, prowadzoną przez grupę Xuriach. Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym, opracowanym przez FeMAP, w wykonaniu La Grande Chapelle pod kierownictwem Alberta Recasensa.  Zespół wykona Mszę Scala Aretina autorstwa Francesca Vallsa, kontrowersyjne dzieło związane z wojną sukcesyjną i oblężeniem Barcelony.

Inne wybitne zespoły tegorocznego programu to: Accademia del Piacere, wykonujący muzykę hiszpańską z XVI i XVII wieku, młody zespół Ritirata, prezentujący swój nowy projekt „Il Spiritillo Brando", związany z postacią Andrea Falconieri, European Union Baroque Orchestra, pod dyrekcją klawesynisty Larsa Ulrika Mortensena, Orkiestra Akademia 1750, prowadzona przez skrzypka Pablo Valletta oraz młody zespół Vespres Arnadí, który w towarzystwie sopranistki Marty Mather da trzy koncerty z okazji 300. rocznicy urodzin kompozytora Domèneca Terradellasa. W tegorocznym festiwalu 2013 będzie możliwość wysłuchania nowego repertuaru znanego katalońskiego kontratenora Xaviera Sabata. Na program zatytułowany „I dilettanti” złożą się utwory amatorskich kompozytorów (czyli dyletantów) z XVII i XVIII wieku.

FeMAP 2013 obejmie również koncerty małego formatu, takie jak duo Cum Cantico, oferując dwa koncerty poświęcone pieśniom Katalonii barokowej w wykonaniu sopranu Mercedes Hernandez i gitarzysty Fernanda Reyes, którzy przedstawią  program oparty na utworach miłosnych Jose Marina, czy też koncert zdobywającego sławę zespołu Ensemble Flor de Lis, który proponuje podróż po różnych formach i tradycjach muzycznych XIII wieku.

Szczególnie godne uwagi będą koncerty polskich zespołów Sabionetta i Ars Nova & Subtilior Ensemble, jako owoc współpracy pomiędzy FeMAP i polskim Ministerstwem Kultury. Dzięki tej współpracy Polska została krajem-gościem tegorocznej edycji festiwalu. Wreszcie FeMAP, jak co roku, chciał włączyć w program lokalne zespoły pochodzące z Pirenejów. W tym roku będzie to chór chłopięcy Cor dels Petits Cantors Lliures d’Andorra, który będzie śpiewać w Esterri d’Àneu i w La Massana.

Łącznie odbędzie się 40 koncertów w niezwykłych miejscach takich jak schronisko nad jeziorem górskim w Estany Gento (La Torre de Capdella), miejscu dostępnym tylko kolejką linową lub w zabytkach architektury romańskiej jak np. el Sant Sepulcre (Grób Pański) z Palera w Beuda oraz kościoły Sant Vicenç d’Estamariu, Sant Quirze de Pedret w Cercs i katedra Santa Maria d’Urgell w La Seu d’Urgell.

Warto dodać, że w tym roku FeMAP sprzedaje pakiety turystyczne: jednodniowe, weekendowe lub tygodniowe. Pakiety obejmują bilety na koncerty, zakwaterowanie oraz ciekawe oferty turystyczne. Więcej informacji na stronie festiwalu www.femap.cat lub telefonicznie pod numerem 0048 22 3895 054.

Zapraszamy!