Festiwal "Muzyka dawna-Persona grata" - projekt maj 2011

Data: 
2011.05.18 - 2011.05.21
Miejscowość: 
Kliczków, Puławy, Warszawa
Arte Dei Suonatori i Martin Gester

 

Georg Philipp Telemann i jego utwory stały się w XVIII wieku bodajże najlepszym ambasadorem polskiej muzycznej kultury ludowej i pozostały nimi do dziś. Zarówno dzieła zawierające w tytule przymiotnik "polski", jak i wiele innych zachwycają genialną wręcz umiejętnością zapożyczania melodyki, rytmiki i charakteru polskich tańców oraz umiejscawiania ich w najbardziej typowych barokowych muzycznych formach. Talent do asymilacji wszelakich napotkanych w swojej karierze stylów muzycznych i ich rozwoju stały się jedną z najbardziej charakterystycznych cech twórczości niemieckiego kompozytora.

Kolejny projekt, odbywający się w ramach wędrującego festiwalu "Muzyka dawna - Persona grata", Arte dei Suonatori poświęci właśnie tym cechom twórczości Telemanna. W programie koncertów znajdą się: Koncerty polskie, Suita "Narodów", Koncert skrzypcowy oraz Suita na dwa chóry instrumentów (smyczki i instrumenty dęte drewniane). Każdy z tych utworów, a w wypadku suit nawet każda z części, przywołuje inny charakterystyczny styl, który Telemann umiejętnie oplata swoim kunsztem kompozytorskim.

Rozszerzoną o instrumenty dęte orkiestrę Arte dei Suonatori poprowadzi francuski dyrygent, klawesynista i organista Martin Gester, z którym zespół współpracuje już od ponad 10 lat. Koncerty AdS pod dyrekcją Martina Gestera były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i krytykę muzyczną, a także gościły na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz TVP Kultura. Uwieńczeniem ich wieloletniej współpracy jest płyta z Concerti grossi op.6 Georga Friedricha Haendla, która zdobyła liczne wyróżnienia międzynarodowej prasy muzycznej, m.in. tytuł płyty miesiąca BBC Music Magazin i Classic Magazin, a także nagrodę Prelude Classic Music 2009, przyznawaną corocznie najlepszym płytom w kategorii muzyki dawnej.

Wykonawcy:

Martin Gester
dyrygent

Arte dei Suonatori w składzie:

skrzypce Aureliusz Goliński, Ewa Golińska, Marta Mamulska, Anna Nowak, Adam Pastuszka, Martyna Pastuszka

altówka Dymitr Olszewski

wiolonczela Tomasz Pokrzywiński

kontrabas Stanisław Smołka

klawesyn Joanna Boślak-Górniok

lutnia Dohyo Sol

oboje Rodrigo Gutiérrez, Lidewei de Sterck, Mario Topper

fagot Inga Maria Klaucke

 

Koncerty:

Kliczków, środa, 18 maja 2011, godz.19:00
Sala Dworska Zamku Kliczków
bilety - 10 zł i 6 zł (recepcja Zamku Kliczków)

Puławy, piątek, 20 maja 2011, godz. 19:00
Sala Kongresowa Pałacu Czartoryskich
(wstęp wolny)

Warszawa, sobota, 21 maja 2011,godz. 19:00
Sala Balowa Zamku Królewskiego
bilety - 40 zł i 25 zł
(eBilet.pl i przed koncertem)