Fantasmi

Data: 
2022.05.28 - 2022.05.29
Miejscowość: 
Pałac w Radziejowicach, Poznań
Artysta: 
Arte dei Suonatori Orkiestra
Fantasmi plakat

Zapraszamy na koncerty Festiwalu Muzyka Dawna Persona Grata pod tytułem Fantasmi. Tematyką tegorocznej edycji festiwalu włączamy się w obchody Roku Romantyzmu w Polsce. Bazą programową będzie budowanie kontekstu muzycznego dla powstania przełomowego dla polskiego romantyzmu zbioru „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.

28 maja 2022, 19:00
Pałac w Radziejowicach

29 maja 2022, 18.00
Poznań, Bazar Poznański

Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata

Wykonawcy:

Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Marta Gawlas - flet traverso
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, kierownictwo artystyczne
Arte dei Suonatori Orkiestra

 

Program

Antonio Vivaldi (1678 - 1741) - Koncert fletowy G-dur „La Notte” op. 10 nr 2

Antonio Vivaldi - Koncert wiolonczelowy g-moll RV 416

Georg Philipp Telemann (1681 - 1676) - Tańce polskie z manuskryptu w Rostock TWV 45

Antonio Vivaldi - Koncert wiolonczelowy d-moll RV 405

**********

Carl Philipp Emanuel Bach (1714 - 1788)

Symfonia hamburska nr 4 A-dur Wq 182:4

Symfonia hamburska nr 1 G-dur, Wq 182:1

 

W programie Fantasmi uwypuklamy cechy romantyczne, które w muzyce odnajdujemy już na wczesnym etapie rozwoju myśli oświeceniowej. Sięganie do środków mających wzbudzić skojarzenia ze światem pozarozumowym, dźwiękowe malowanie obrazów natury, wzbudzanie silnych emocji, a także czerpanie z twórczości ludowej to najczęstsze i najbardziej z tych cech charakterystyczne.

Antonio Vivaldi jest twórcą około 500 koncertów. Na przestrzeni życia nie tylko udoskonala tę formę, która służy za wzór kolejnym pokoleniom kompozytorów przez kolejne 200 lat, ale kilka z nich wznosi na nowy poziom nadając im programowy charakter i opisowe tytuły. W koncercie fletowym z op. 10 opatrzonym tytułem La notte (Noc) kompozytor kieruje słuchacza w stronę romantycznego, niejednoznacznego prowadzenia narracji i maluje muzyką obrazy tajemniczości, nastrojowości, a także uczucia lęku. Jedna z części tego koncertu Fantasmi czyli Duchy lub Zjawy, stała się dla nas inspiracją do zatytułowania tego programu. Georg Philipp Telemann jest kompozytorem, który intensywnie, czasami nawet dosłownie, cytuje muzykę ludową, którą to nota bene poznaje podczas pobytu na obecnych ziemiach polskich. Podczas koncertu zaprezentujemy kilka własnoręcznie spisanych przez niego melodii zachowanych w manuskrypcie znajdującym się obecnie w bibliotece w Rostocku. Nowatorski styl Carla Philippa Emanuela Bacha, mimo że oparty na solidnym monumencie wiedzy, którą otrzymał od swego ojca, stanowi tak silne zerwanie z przeszłością, jakie miało miejsce w bardzo nielicznych momentach historii muzyki. Na kartach jego kompozycji muzyka zmierza wprost ku uczuciowości romantyzmu, co jemu współcześni określili trafnie mianem „Sentymentalizmu”.

Chodź bardzo trudno o dowody którymi drogami inspiracje innowacyjną twórczością kompozytorów barokowych docierały do artystów epoki romantyzmu to możemy wierzyć, że podsycała ona wyobraźnię wielu pokoleń twórców.

Zapraszamy!

Bilety:

40/30zł przedsprzedaż, 50/40zł w dniu koncertu

Bilety dostępne online na portalu ekobilet.pl, w CIK oraz przed wejściem na koncert.

Rezerwacje: agata [at] artedeisuonatori [dot] pl