EUROPA +/- 1700 – koncerty kameralne na instrumentach historycznych

Data: 
2016.07.22 - 2016.08.13
Miejscowość: 
Trójmiasto
EUROPA +/- 1700 plakat

Już po raz piąty mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści odwiedzający Gdańsk i okolice, będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu EUROPA +/- 1700 będącym cyklem kameralnych koncertów wykonywanych na kopiach instrumentów historycznych, przez specjalistów działających w różnych ośrodkach w Polsce i Europie.

Ideą wydarzenia jest prezentacja europejskich osiągnięć kultury z okresu baroku w dziedzinie muzyki, jednak w tym roku organizatorzy zaprosili również do współpracy dwie tancerki – Katarzynę Borstyn oraz Katarzynę Pastuszak, by zaprezentowały publiczności dwa rodzaje tańca – taniec dworski z XVII i XVIII wieku oraz taniec współczesny. Czym te dwa tańce różnią się między sobą, jaką funkcję pełniły w czasach dawnych a jaką obecnie, będzie można się dowiedzieć podczas koncertu BALET DWORSKI I WSPÓŁCZESNY, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 – Centrum Edukacji Artystycznej, w Nowym Porcie 22 lipca 2016 r. o godzinie 19:00.

Natomiast 4 sierpnia 2016 r. o godzinie 20:00 w Piwnicy Romańskiej przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, będzie można uczestniczyć w koncercie zatytułowanym PRYWATNY WIECZÓR MUZYCZNY LUDWIKA XIV, będącym próbą odtworzenia jednego z takich królewskich wieczorów, podczas których rozbrzmiewała muzyka pisana przez nadwornych muzyków króla „Słońce”.

Ostatni koncert cyklu EUROPA +/- 1700 – MIĘDZY DREZNEM A BERLINEM, przeniesie słuchaczy w muzyczny świat najważniejszych dworów osiemnastowiecznych Niemiec, które przyciągały najwybitniejszych kompozytorów z całej Europy. Koncert odbędzie się w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, 13 sierpnia 2016 r. o godz. 20:00.

Bardzo serdecznie zapraszamy na muzyczną i taneczną podróż po EUROPIE +/- 1700.

Program:

22 lipca 2016 r., godz. 19:00

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 – Centrum Edukacji Artystycznej

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5

BALET DWORSKI I WSPÓŁCZESNY

Koncert edukacyjny, skierowany do osób w każdym wieku, podczas którego publiczność

dowie się jak tańczono w XVII i XVIII wieku, jakie tańce były popularne w tamtych czasach, jakie znaczenie odgrywał  taniec dla ludzi żyjących w okresie baroku, czy wyrażano w nim emocje czy był jakiś system gestów, znaków za pomocą których komunikowano się poprzez taniec? Co to jest taniec współczesny i czym różni się od dawnego? Na te i inne pytania odpowiedzą nam specjalistki od tańca dawnego i współczesnego przy akompaniamencie muzyków grających na kopiach instrumentów dawnych.

Wykonawcy:

Katarzyna Borstyn – taniec dworski

Katarzyna Pastuszak – taniec współczesny

Maja Miro Wiśniewska – flet traverso

Danuta Zawada – skrzypce barokowe

Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

4 sierpnia 2016 r. godz. 20:00

Piwnica Romańska – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Plac Dominikański 1

PRYWATNY WIECZÓR MUZYCZNY LUDWIKA XIV

W programie francuska muzyka komnatowa dworu Ludwika XIV z pierwszych dekad XVIII wieku - M. de la Barre, J.- M. Hotteterre. Okres ten był czasem narodzin fletu barokowego - instrumentu, który w swojej nowej odsłonie zyskał ogromną królewską przychylność i stał się bardzo popularny na dworze francuskim. Fleciści zatrudniani byli jako nadworni muzycy komnatowi i mieli obowiązek dawać każdego wieczora prywatne koncerty dla króla.

W programie utwory takich twórców jak: M. de la Barre, J.M. Hotteterre, M. Marais

Wykonawcy:

Maja Miro Wiśniewska – flet wczesnofrancuski

Karolina Koślacz – viola da gamba

Marek Kubat – lutnia, gitara barokowa

 

13 sierpnia 2016 r. godz. 20:00

Kaplica Królewska

Gdańsk, ul. Św. Ducha 42

MIĘDZY DREZNEM A BERLINEM

W XVIII wieku, Drezno i Berlin były jednymi z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie. A to za sprawą najznakomitszych kompozytorów i muzyków, których August II Mocny i Fryderyk II Wielki zatrudniali na swoich dworach, byli to m.in. J. J. Quantz, Fr. Benda,  J. D. Heinichen, C. Ph. E. Bach czy J. D. Zelenka.

Mimo, iż w tamtych czasach komunikacja nie należała do najszybszych, to popularne stało się (wśród muzyków) podróżowanie na różne dwory, gdzie mogli obserwować pracę innych twórców a także prezentować własną twórczość.

Między Dreznem a Berlinem istniało kilka innych ważnych miejscowości m. in. Lipsk, w których działali jedni z najważniejszych dla historii muzyki, kompozytorzy, m. in. J. S. Bach oraz G. Ph. Telemann.

Koncert pomyślany jest jako muzyczna podróż z Drezna do Berlina przez Lipsk oraz inne miejscowości.

W programie znajdą się kompozycje takich twórców jak: J. D. Heinichen, C. Ph. E.Bach, J. F. Fasch, G. Ph. Telemann czy J.D. Zelenka

Wykonawcy:

Katarzyna Sokołowska – obój barokowy

Danuta Zawada – skrzypce barokowe

Tomasz Wesołowski – fagot barokowy

Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

Informacja o biletach:

Bilety w cenie 10/20 zł – zniżki przysługują uczniom, studentom i emerytom

Karta do kultury – 5 zł

Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem, w miejscu koncertu.

WSTĘP WOLNY na koncert 22 lipca 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na koncert w Piwnicy Romańskiej 4 sierpnia 2016 roku, można dokonywać rezerwacji biletów pod adresem mailowym: silva [dot] rerum [dot] pl [at] gmail [dot] com (silva [dot] rerum [dot] pl [at] gmail [dot] com)

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego w Gdańsku

Organizator: Fundacja Silva Rerum

Patronat medialny: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2 w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Bazylika Mariacka w Gdańsku