Dzień z tradycją w Jarosławiu

Data: 
2011.06.11 10:00
Miejscowość: 
Jarosław
Artysta: 
Monodia Polska, Janusz Prusinowski Trio
Monodia Polska - warsztaty

Dzień z tradycją w Jarosławiu

11 czerwca w Jarosławiu zagoszczą wspaniali wykonawcy muzyki tradycyjnej. Janusz Prusinowski Trio, Adam Strug z zespołem Monodia Polska a wraz z Nimi płynąca prosto z serca nasza polska muzyka na żywo. Warsztaty śpiewu, nauka tańca, której efektem będzie wspólna potańcówka, to wszystko czeka na miłośników tradycji. To dobra okazja, aby odłożyć na bok współczesne, często nie przyjazne dla ucha brzmienia i zanurzyć się w bardziej naturalne klimaty. Dla zawodowych muzyków to również nie lada wyzwanie poruszać się w skalach, w jakich ta muzyka oscyluje.

Muzyka tradycyjna ma w sobie niesamowite piękno. Piękno, które wykonawcom ludowym przychodzi z taką łatwością. Piękno, nad którego wykreowaniem my - współcześnie muzykujący musimy się bardzo natrudzić. Wiejscy muzykanci w tym wyrośli, wychowali się na tym, jak na dobrym domowym chlebie i najświeższym mleku od krowy. My żyjemy w czasach pieczywa ze spulchniaczami i pseudo mleka w kartonach, które nigdy się nie psuje. Dlatego wspaniałe jest to, że możemy się uczyć, możemy chłonąć tę muzykę, jej brzmienie i niepowtarzalny smak.

Zarówno Janusz Prusinowski jak i Adam Strug to uczniowie wiejskich muzykantów. Dzięki ich pasji i wielkiej pracy, jaką włożyli w ocalenie przekazanej im wiedzy, możemy kupować wspaniałe płyty, słuchać czadowych koncertów i zachwycać się tym, co kiedyś było po prostu naturalne. Jak na wsi było wesele to się radowali, grali z przytupem i tańcowali, jak był pogrzeb to się modlili i śpiewali pieśni pogrzebowe, w tym przepiękne hymny do świętych. Boże Narodzenie rozpoczynało czas wspólnego kolędowania, które trwało często wiele godzin, a i bez bałamutów się nie obyło w zależności od ilości wypitego trunku /;o). Wielki Post przynosił zamyślenie i pasyjne śpiewanie, nie tylko pieśni ale przede wszystkich gorzkich żalów, lub u nas na Podkarpaciu śpiewano również tzw. fontanny.
Muzyka towarzyszyła człowiekowi na każdym etapie roku kalendarzowego i liturgicznego. Te dwie płaszczyzny przenikały się tworząc jedną całość. Ludzie po prostu grali, śpiewali, tańczyli, a w tym wszystkim tworzyli wspólnotę sąsiadów w społeczności wsi i wiernych w kościele.


W sobotę 11 czerwca w Jarosławiu, dzięki wykonawcom będziemy mogli znów powrócić do tradycji wspólnego śpiewania i wiejskich potańcówek. To będzie dzień z tradycją obfity w ciekawe i niezapomniane wydarzenia.

Warsztaty tradycyjnego śpiewu polskiego, które poprowadzi Adam Strug będą dla mnie osobiście tonalno - harmoniczno - brzmieniowo - wokalnym przeżyciem. Moje pierwsze spotkanie z Adamem zburzyło doszczętnie mój dotychczasowy muzyczny świat. Ja - muzyk skażony strojem równomiernie temperowanym, zaczęłam wreszcie słyszeć inaczej i poruszać się w nowych przestrzeniach muzycznych. Trafiłam na właściwą ścieżkę do właściwego źródła. To niesamowite przeżycie. Zawsze ciekawe było dla mnie to, jak babcie śpiewają w kościele, to brzmienie mnie przenikało. Pamiętam jak śpiewała moja śp. Babcia Zosia. Mówiąc współczesnym językiem w tym śpiewaniu jest power. Teraz, nie tylko bez pamięci zakochałam się w tym śpiewie, ale słyszę jego złożoną strukturę, nabyłam świadomości słuchania. Gorąco polecam warsztaty z Adamem Strugiem i zespołem Monodia.

Janusz Prusinowski na żywo grał już podczas Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni i usłyszę Go nie po raz pierwszy. Poza cudownymi mazurkami urzekło mnie Jego "Serce" z najnowszej, nagrodzonej płyty. Pomyślałam sobie, że może kiedyś mój ślubny zaśpiewa mi "...stoi dąb nad wodą gałęzie się chwieją, do ładnej dziewczyny oczy mi się śmieją...", pieśń, której melodia kołacze się po mojej głowie jakoś znajomo od pierwszego usłyszenia. Janusz to wszechstronny wykonawca. Powołał do życia Trio, aby grać muzykę polską zgodnie z najlepszymi wiejskimi kanonami. Inicjator wspaniałych projektów, współzałożyciel Domu Tańca, autor muzyki min. do spektakli teatralnych takich jak: „Kaleva” 2001, „Dawid” 2004, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” 2009, „Oberki do końca świata” 2009 i dyrektor programowy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Przede wszystkim jednak to uczeń wiejskiego muzykanta rozmiłowany w muzyce tradycyjnej, a Jego pasja jest zaraźliwa. W sobotni wieczór czeka nas żywiołowa potańcówka /;o).


Warsztaty, śpiewy, tańce, spotkania ze wspaniałymi wykonawcami i co najważniejsze wspólne doświadczanie tej cudownej muzyki, przez którą poprowadzą nas Janusz Prusinowski i Adam Strug.
Gorąco polecam, spędź ten dzień razem z nami na spotkaniu z tradycją 11 czerwca 2011 r. w Jarosławiu.
Zapraszam w imieniu swoim i organizatorów Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu.
Barbara Bator

Warsztaty tradycyjnego śpiewu polskiego
Adam Strug, Monodia Polska
http://monodia.pl

godz. 10.00 - 13.00, Sala lustrzanej CKiP,
Kamienica Attavantich, Rynek 5 w Jarosławiu

 

Warsztaty tańców polskich i zabawa taneczna
Janusz Prusinowski Trio
http://www.myspace.com/januszprusinowskitrio

godz. 18.00, Aula Zespołu Szkół Plastycznych
ul. Jezuicka 1 w Jarosławiu

Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu
http://www.festiwal.jaroslaw.pl/