Dwie orkiestry – jeden zespół

Data: 
2018.03.02 19:30
Miejscowość: 
Katowice
Artysta: 
{oh!} Orkiestra Historyczna
oh

Dwie orkiestry – jeden zespół, czyli największy w tym sezonie koncert

{oh!} Orkiestry Historycznej w NOSPR

Muzyka G.F. Haendla i J.F. Fascha

02.03.2018, godz. 19:30

Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Dokładnie miesiąc po pierwszym tegorocznym spotkaniu z melomanami, {oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny zagra w Katowicach w ramach cyklu „Muzyka Dawna w NOSPR”.

Tym razem na scenie sali koncertowej NOSPR zabrzmią utwory stanowiące swego rodzaju apoteozę muzyki orkiestrowej XVIII wieku. Muzyka Georga Friedricha Händla to repertuar często grywany, dobrze znany zarówno wykonawcom jak i słuchaczom, mniej znana jest twórczość drugiego z kompozytorów, którego utwory zabrzmią na koncercie - Johanna Friedricha Fascha, choć wśród instrumentalistów nie jest to postać obca. Podczas koncertu usłyszymy jednak prawdziwe muzyczne rarytasy z twórczości każdego z niemieckich kompozytorów. Repertuar, jaki koncertmistrzyni Martyna Pastuszka zdecydowała się zaprezentować, wymaga bowiem podziału zespołu na dwie pełne, niezależne orkiestry. A due cori, czyli na dwa chóry, to podtytuł concerto grosso B-dur Händla, które zabrzmi na koncercie. Tak samo skonstruowana jest Suita B-dur Fascha, w której także zespół podzielony będzie na dwie, niejako rywalizujące ze sobą orkiestry.

Rywalizacja, walka i współzawodnictwo to niejako element przewodni tegorocznych koncertów Orkiestry Historycznej na scenach NOSPR. Lutowe Il Combattimento Monteverdiego wprowadziło słuchaczy w ten nastrój bardziej kameralnymi środkami, teraz natomiast sala koncertowa zabrzmi pełnym dźwiękiem największego składu, jaki kiedykolwiek zaprezentował {oh!}. Ideą przewodnią formy concerto grosso jest współzawodniczenie ze sobą instrumentów solowych, a także całej grupy concertino z wyjątkowo liczną w tym przypadku grupą tutti. Szeroki skład, jaki zaplanowano na ten koncert stanowić może gwarancję, iż rywalizacja ta będzie wyjątkowo barwna i zróżnicowana.

Orkiestra Historyczna, współpracując z najlepszymi europejskimi muzykami, w swoim składzie niemal zawsze zawiera wybitnych solistów i kameralistów, cenionych na całym świecie. Nie inaczej będzie i tym razem. Na koncercie oprócz dużych barokowych form orkiestrowych nie zabraknie także muzyki kameralnej. Sonatę D-dur J.F. Fascha wykonają Georges Barthel (flet traverso), Martyna Pastuszka (skrzypce), Katrin Lazar (fagot), Pavel Serbin (wiolonczela) i Marcin Świątkiewicz (klawesyn). Muzycy tworzący ten kwintet będą też uczestniczyć w całym koncercie jako członkowie orkiestry,

{oh!} zbliża się do szóstej rocznicy swojej debiutu, który miał miejsce 28 marca 2012 r. w Kościele Mariackim w Katowicach. W ciągu tego czasu dynamicznie rozwijająca się {oh!} Orkiestra Historyczna stała się jedną z najważniejszych tego typu orkiestr w kraju, a tegoroczne plany koncertowe zespołu – obfitujące w największe w historii {oh!} wydarzenia - potwierdzają, że katowicka orkiestra nie siada na laurach, mając możliwość współpracować z największymi solistami podczas prestiżowych muzycznych imprez. Pod koniec marca {oh!} zagra podczas krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, przed {oh!} także udział w festiwalu Katowice Kultura Natura, Letnim Festiwalu Muzyki Dawnej w Pradze, a także m.in. kolejne niemieckie tournée ze śpiewakami z Ensemble Polyharmonique.

Bilety na najbliższy koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach biletowych NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.

Program:

Johann Friedrich Fasch – Ouverture-Suite B-dur FaWV K:B1

Georg Friedrich Händel – Concerto grosso e-moll op. 6 nr 3 HWV 321

Johann Friedrich Fasch – Sonata D-dur na flet, skrzypce, fagot i basso continuo FaWV N:D1

Georg Friedrich Händel – Concerto a due cori B-dur HWV 332

 

Wykonawcy:

Martyna Pastuszka* – koncertmistrz, skrzypce

Kamila Guz, Katarzyna Szewczyk, Małgorzata Malke, Marzena Biwo, Marta Korbel, Anna Nowak-Pokrzywińska, Ewa Golińska, Izabela Kozak, Violetta Szopa-Tomczyk, Vojtěch Zajíc, Aleksandra Radwańska - skrzypce

Dymitr Olszewski, Dominika Małecka - altówka

Pavel Serbin*, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela

Jan Prievoznik, Michał Bąk - kontrabas

Dohyo Sol - lutnia

Hannah Lane - harfa

Marcin Świątkiewicz*, Anna Firlus - klawesyn

Benoit Laurent, Marta Bławat, Petra Ambrosi, Katharina Andres, Tereza Samsonová, Aleš Ambrosi - obój

Tomasz Wesołowski, Katrin Lazar* - fagot

Georges Barthel*, Julia Obrębowska - flet traverso

* - soliści (sonata J.F. Fascha)