Barok w formie

Data: 
2020.10.01 19:00
Miejscowość: 
Poznań
Artysta: 
Arte dei Suonatori, Marcin Świątkiewicz
plakat Barok w formie_0.jpeg

Dla wszystkich spragnionych kontaktu z muzyką na żywo mamy dobrą wiadomość. W Międzynarodowym Dniu Muzyki, 1 października, będzie można posłuchać w pięknej sali Bazaru Poznańskiego orkiestry Arte dei Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza.

Program wypełnią Suita, Koncert, Symfonia - trzy gatunki muzyki instrumentalnej, które wykształciły się w epoce baroku i stały się bazową formą wypowiedzi wszystkich pokoleń kompozytorów, aż do czasów współczesnych. Czy wiele jest tak silnych inspiracji w muzycznym świecie? 

Suita to forma cykliczna, składająca się z kilku do kilkunastu części o charakterze tanecznym. Jej prototypy pojawiają się w XVII wieku, ale ostateczny kształt nadaje tej formie Johann Sebastian Bach. Lipskiego kantora wiązała długoletnia przyjaźń z kuzynem z drugiej linii Johannem Gottliebem. Znał też i cenił cztery Suity swojego krewniaka, gdyż znalazły się one w jego kolekcji wykonanych własnoręcznie kopii. Zasługa stworzenia pierwszych koncertów na klawesyn również przypada Johannowi Sebastianowi Bachowi. Forma ta w rękach pochodzącego ze Śląska Johanna Gottlieba Janitcha jest bardziej rozbudowana i nasączona sporym ładunkiem emocjonalnym, tak charakterystycznym dla kompozycji stylu galant. O krok bliżej form klasycznych jest symfonia Carla Philippa Emanuela Bacha, która w częściach zewnętrznych staje się okazją do prezentacji pełnych energii i wirtuozerii popisów orkiestry smyczkowej. 

Muzycznych wrażeń dostarczą renomowani wykonawcy specjalizujących się w wykonawstwie muzyki baroku na historycznych instrumentach. Orkiestra Arte dei Suonatori w swojej, już ponad 25-letniej, historii dała kilkaset koncertów w Europie, Chinach i USA i wydała 17 albumów płytowych wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną licznymi nagrodami, w tym Gramophone Award, Diapason D’Or, BBC CD of the Month i Choc du Monde de la Musique. Solista wieczoru Marcin Świątkiewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia, laureat Paszportu Polityki 2015. Premierowy album Marcina Świątkiewicza i AdS z koncertami klawesynowymi niemieckiego kompozytora Johanna Gottfrieda Muthela to „doskonały dobór repertuaru, jakość wykonania i dźwięk” (American Record Guide) i „polot, olbrzymia muzyczna erudycja, swoboda, techniczna doskonałość (Muzyka 21), a „Marcin Świątkiewicz to...prawdziwa osobowość” (Dorota Szwarcman, Polityka).

Wykonawcy:

Arte dei Suonatori Orkiestra

Marcin Świątkiewicz – klawesyn, prowadzenie zespołu

Program:

Johann Bernhard Bach (1676 – 1749)

Suita nr 3 e-moll (IJB 9)

 

Johann Gottlieb Janitsch (1708-1762)

Koncert klawesynowy F-dur

 

Carl Philipp Emanuel Bach (1714 – 1788)

Sinfonia hamburska nr 2 B-dur Wq 182/2

 

Bilety:

Normalne 35zł (przedsprzedaż)/ 45zł (w dniu koncertu)

Ulgowe 25zł (przedsprzedaż) /35zł (w dniu koncertu)

Bilety już dostępne online na portalu ekobilet.pl, od 22.09 w CIK (dawniej CIM) oraz przed wejściem na koncert. Istnieje możliwość rezerwacji biletów mailowo: agata [at] artedeisuonatori [dot] pl.

 

Link do zakupu biletów: https://ekobilet.pl/artedeisuonatori/barok-w-formie-1600258365556/421406-bilety-na-koncert

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2653246248263580/

Koncert nie będzie transmitowany online! Do zobaczenia w Bazarze Poznańskim!