BACH kantaty BWV 36c & BWV 134

Data: 
2013.07.31 19:00
Miejscowość: 
Kraków
Artysta: 
Fabio Bonizzoni, Capella Cracoviensis
Fabio Bonizzoni

Theatrum Musicum, letni projekt Capelli Cracoviensis, ma się świetnie. Po fenomenalnym Vivaldim w interpretacji Giuliana Carmignoli czas na kolejnych klasyków - zarówno z perspektywy historycznej, jak i wpływu na europejską kulturę. Mozart, Bach i Haydn, symfonie, suity, kantaty. I wreszcie niemal nieznany, pozostający poza obiegiem Thamos - muzyka napisana dla słusznie zapomnianej konwencjonalnej sztuki teatralnej, co tym bardziej uwypukla jej doskonałość. Pełna splendoru i walecznej mocy. Mozart nieznany.

Wszystko to w interpretacji Capelli Cracoviensis. Pod Janem Tomaszem Adamusem oraz zaproszonym specjalnie do Krakowa Fabiem Bonizzonim, mistrzem klawesynu, ale i sprawnym dyrygentem, znanym zwłaszcza z podszytego włoską lekkością Händlowskiego repertuaru. W ramach Theatrum Musicum Bonizzoni poprowadzi dwie kantaty Bacha, BWV 36c: Schwingt freudich euch empor oraz BWV 134: Ein Herz, das seinen Jesum lebend weiß.

Letni teatr muzyki. Europejskie dziedzictwo. Wspólna tożsamość.

THEATRUM MUSICUM

środa, 31.07.2013, godz. 19:00
Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4

BACH kantaty BWV 36c & BWV 134

Jolanta Kowalska sopran
Helena Poczykowska alt
Piotr Szewczyk tenor
Andrzej Zawisza bas

CAPELLA CRACOVIENSIS

Fabio Bonizzoni dyrygent

 

program koncertu:

Jan Sebastian BACH
Kantata BWV 36c Schwingt freudich euch empor
Kantata BWV 134 Ein Herz, das seinen Jesum lebend weiß

Bilety info i rezerwacja: + 48 602 620 698, bilety [at] capellacracoviensis [dot] pl

Theatrum Musicum – letni teatr muzyki. By miesiące wakacyjne mogły być prawdziwym wypoczynkiem, czyli by służyły oczyszczeniu przestrzeni umysłów, otwierając je na nowe doznania, doświadczenia, nową ciekawość świata. Każdy przejaw sztuki jest tym, co zapewnia nam tę otwartość, co ukazuje szerzej i głębiej nasze miejsce w świecie – czyli pozwala je zmienić, poprawić albo czerpać z niego więcej. Więcej doznań i więcej doświadczeń. Dla nas samych, czyli dla całego naszego otoczenia – a ostatecznie dla naszej wspólnej jakości życia.

Program Theatrum Musicum służy tym właśnie wartościom: stojąc na ramionach gigantów widzimy dalej niż oni. Wsłuchując się dziś w arcydzieła ludzkiej myśli – w symfonie Mozarta i Beethovena, w koncerty Vivaldiego – czerpiemy rozkosz, ale też dostrzegamy, co kształtuje naszą własną formację. Uruchamiamy memy czyniące nas – nami, nie anonimową masą. To nasze doświadczenie, nasze dzieła, my mamy do nich prawo, nam one służą, bo pomagają nam być ludźmi. Są zarazem naszym przywilejem i szansą, jak i naszą odpowiedzialnością – za nas samych, za nasze jedyne życie tutaj. Dając swoim artystom carte blanche, Capella Cracoviensis pozwala im wypowiedzieć to, co ich zdaniem ważne. Skorzystajmy z zaufania do największych mistrzów, do Giuliano Carmignoli, Alessandro Moccii... Przyglądając się dziełom z nurtu Hausmusik dostrzegamy, jak korzystano z tego bogactwa dawniej – możemy nauczyć się jeszcze czegoś od naszych przodków. Wreszcie możemy także zobaczyć, czym chcą nas wzbogacić inne instytucje tworzące kulturę naszego miasta.

Do tego wszystkiego służy Theatrum Musicum. Od 22 czerwca do 2 września. Zapraszamy. Nie odmawiajcie.