Amores Pasados

Data: 
2015.09.20 18:30
Miejscowość: 
Gliwice
Artysta: 
John Potter z zespołem
John Potter z zespołem

Projekt Amores Pasados został wydany przez prestiżową wytwórnię ECM w 2015 roku. Unikalna propozycja grupy kierowanej przez byłego śpiewaka Hilliard Ensemble – Johna Pottera – łączy w sobie pieśni na lutnię autorstwa zarówno muzyków rockowych jak i siedemnastowieczne utwory angielskich kompozytorów. Na potrzeby projektu basista Led Zeppelin John Paul Jones zaaranżował trzy hiszpańskie wiersze, klawiszowiec Genesis Tony Banks zainspirował się wierszami Campion, a Sting udostępnił muzykom swoją pieśń o śmierci Robin Hooda. Podczas koncertu usłyszymy ponadto muzykę takich kompozytorów jak: Warlock, Moeran, Finzi oraz Picforth.

Ruiny Teatru w Gliwicach, Al. Przyjaźni 18, 20.09.2015 ,
KUP BILETY: ticketportal.pl,  ticketpro.pl

WYSTĄPIĄ:

John Potter (tenor)
Tenor, związany przez 17 lat z grupą wokalną Hilliard Ensemble, wykształcony w słynnym King’s College w Cambridge, uznany wykładowca i nauczyciel śpiewu. Obecnie nagrywa dla wydawnictw ECM oraz Hyperion i występuje w projektach, w których pojawia się muzyka dawna i współczesna. Jest także autorem książek o tematyce muzykologicznej m. in. History of Singing, Tenor: The history of voice i in.

Anna Maria Friman – śpiew & skrzypce norweskie;

Anna Maria Friman jest jedną z założycielek wokalnej grupy Trio Mediaeval powstałej w Oslo w 1997 r. Grupa ta  wykonuje angielską, włoską i francuską muzykę średniowieczną, jak również tradycyjne utwory norweskie, szwedzkie i islandzkie oraz muzykę współczesną. Grupa występowała w Europie, Japonii, Hong Kongu, Korei Południowej i Ameryce Północnej. Grupa nagrała sześć płyt w wytwórni ECM. Artystka urodziła się w Szwecji i studiowała w wyższej szkole muzycznej Barratt Due w Oslo oraz w Trinity College of Music w Londynie. W 2008 r. Anna uzyskała doktorat na Uniwersytecie w Nowym Jorku. W swoim ostatnim projekcie występuje z wokalistami i instrumentalistami  (w tym z Johnem Potterem i Danielem Stighällem).

Ariel Abramovich – lutnia;
Ariel Abramovich pojawił się w świecie lutni i vihueli dzięki swojej fascynacji muzyką rockową, latynoamerykańską i jazzową. Po ukończeniu nauki w ojczystej Argentynie, Ariel uczył się pod kierunkiem Hopkinsona Smitha w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, a następnie u Eugène Ferré we Francji. Pracował w duecie z wieloma muzykami takimi jak: José Hernández-Pastor (kontratenor), z którym nagrał muzykę Estevana Daça oraz Diego Pisadora, María Cristina Kiehr (sopran), w repertuarze XVI-wiecznej muzyki włoskiej i iberyjskiej, jak również z Anną Marią Friman i  Johnem Potterem. Wraz z Jacobem Heringmanem nagrał muzykę na dwie vihuele, a materiał ten zostanie wkrótce wydany pod tytułem Cifras Imaginarias. Jako nauczyciel, Ariel prowadzi lekcje mistrzowskie w instytucjach edukacyjnych w Hiszpanii, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze, Urugwaju i Czechach.

Jacob Heringman – lutnia.

Jacob Heringman, urodzony w Ameryce, studiował z Jakobem Lindbergiem w  Royal College of Music w Londynie, a następnie z Patem O’Brienem w Nowym Jorku. Od 1987 roku na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Występuje jako lutnista solo jak również z różnymi zespołami, z którymi koncertuje w Europie i obu Amerykach.  Jest autorem sześciu solowych płyt. Ponadto nagrywał z takimi grupami jak: The Rose Consort of Viols, Fretwork, Musicians of the Globe, The Kings Singers, The New London Consort, Virelai oraz The Dufay Collective. Występował w duecie z takimi muzykami jak: Catherine King, Emma Kirkby, Michael Chance i Barbara Bonney. Muzyka Jocoba słyszana jest także na ścieżkach filmowych wielu hollywoodzkich produkcji, w tym:  Harry Potter, Królestwo Niebieskie, Robin Hood Ridleya Scotta oraz  Hobbit. Od czasu do czasu występuje także w projektach muzyki popularnej – ostatnio pojawił się na płycie Joni Mitchell Travelogue.

Teksty i zdjęcia artystów stanowią własność agencji artystycznych i/lub samych muzyków.
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paweł Ciepliński. Wszelkie prawa zastrzeżone.