All Improvvisso

Data: 
2011.09.04 - 2011.10.14
Miejscowość: 
Gliwice
All Improvvisso 2011

Muzyka dawna jest atrakcyjna!

Okrzyknięty przez prasę „małym festiwalem wielkich wydarzeń” All Improvviso zaprasza na swoją czwartą edycję. Festiwal ALL’IMPROVVISO wyrasta z dynamicznie rozwijającego się zjawiska, jakim jest rozkwit zainteresowania muzyką dawną. Coraz więcej muzyków klasycznych prezentuje dawną muzykę improwizowaną lub opartą na dawnym folklorze i muzyce świata. Ten fakt pozwolił organizatorom – Towarzystwu Kulturalnemu FUGA – zapraszać do Gliwic artystów, którzy wykonują taką muzykę, odchodząc jednocześnie od stereotypu jej elitarności i schematyzmu. Oto na mapie muzycznych wydarzeń powstało miejsce bezpośrednich spotkań z artystami, którzy w otoczeniu magicznych Ruin Miejskiego Teatru tworzą niezapomniane widowiska dla żywiołowo reagującej publiczności. Atmosfera festiwalu pozwoliła nam zaprosić do stałej współpracy Ariannę Savall – Honorowego Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Marco Beasley i Accordone, Christina Pluhar i L’Arpeggiata, The King’s Singers, Ana Moura, Yasmin Levy – pokazali podczas ubiegłych edycji, że granie muzyki może być również działalnością odkrywczą, która odsłania związki między muzyką zapisaną w nutach i przekazywaną ustnie. Ich wykonania muzyki dawnej ukazują, jak przeszłość muzyki żyje często niezauważona pośród muzyki tworzonej dziś. Publiczność spotykająca się z tymi artystami podczas koncertów odkrywa (dzięki nietuzinkowym interpretacjom) bliskość tej muzyki ze słuchanymi dziś gatunkami: folkiem, jazzem czy muzyką świata. Dzieje się tak, ponieważ rdzeniem wspólnym dla tych odmian muzyki jest improwizacja – swobodna komunikacja między grającymi i słuchającymi ludźmi, zrozumiała dla każdego, dzięki uniwersalnej mowie dźwięków.

Festiwal All Improvviso 2011 – Muzyka wysp Tegoroczny projekt z założenia ma być lekcją historii w muzyce, poezji, literaturze oraz filmie i podróżą w czasie – w dawną przestrzeń muzyki improwizowanej, tworzonej na odległych od siebie wyspach Europy: na północnych i zimnych wyspach brytyjskich i irlandzkich oraz na południowych wyspach Morza Śródziemnego – Korsyki, Sardynii i wyspach greckich. Od kilku lat muzycy odkrywają na nowo te wyspy, gdzie zachowały się nieznane do tej pory zapisy nutowe utworów opartych na motywach ludowych, choć zapisanych na instrumenty typowe dla kameralistyki barokowej. Dochodzi tam do mieszania się tradycji muzyki europejskiej z muzyką celtycką (w przypadku wysp północnych) i orientu (w przypadku wysp południowych).W ten sposób powstała ogromna ilość kompozycji religijnych i świeckich, w których mieszają się różnorodne tradycje i kultury, a także różne religie: chrześcijańska z pogańską (wyspy północne) oraz chrześcijańska z żydowską i muzułmańską (wyspy południowe). Muzyka ta jest od kilku lat nagrywana przez najwybitniejszych instrumentalistów i śpiewaków z całego świata – z niezwykłym pietyzmem odtwarzają dawne zapisy nutowe, które dopiero dziś w całej pełni mogą zabrzmieć na salach koncertowych całej Europy.

Współczesny Europejczyk to podróżnik, który wędruje po całym świecie – organizatorzy IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ALL’IMPROVVISO – „MUZYKA WYSP” chcą go zaprosić w niezwykłą podróż w czasie i pokazać dawny świat słów i dźwięków, znanych i nieznanych harmonii, celtyckich pieśni i tańców, brytyjskich XVII-wiecznych pieśni, pełnych melancholii i północnego smutku; południowych tańców, ulicznych śpiewów i religijnych pieśni, gdzie wzniosłość miesza się z ludową egzaltacją typową dla mieszkańców południa. Chcemy, aby podczas koncertów i wykładów widzowie odbyli podróż po muzycznych krajobrazach odległych od siebie wysp, które często są im znane z autopsji. Podczas IV edycji Festiwalu ALL IMPROVVISO – „MUZYKA WYSP” mamy zamiar przedstawić najwybitniejszych artystów wykonujących tę muzykę, a także tych twórców, których współczesne kompozycje tkwią korzeniami w świecie dawnej muzyki improwizowanej.

 

Program zaktualizowany 22.08. 2011. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu z przyczyn od nich niezależnych.  Informacje na temat lokalizacji festiwalowych znajdują się poniżej programu.

|| KONCERTY GŁÓWNE
4.09, 19:00. POLSKA PREMIERA Quadriga, z programem celtyckich tańców i szant „Ships Ahoy!”- Ruiny Teatru w Gliwicach; koncertowi towarzyszy występ gliwickiej grupy tanecznej SALAKE.

22.09, 19:00, Quadro Nuevo – muzyczna podróż po wyspach Morza Śródziemnego – Ruiny Teatru w Gliwicach;

30.09, 19:00, Arianna Savall z zespołem – muzyka z wysp południa i północy „Róża wiatrów” Europy – Ruiny Teatru w Gliwicach;

12.10, 19:30, Damien Guillon i Eric Bellocq z programem Dowland Lute Songs, Galeria GZUT, ul. Robotnicza 2.

|| IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Spotkania edukacyjne odbywają się (z wyjątkiem 29.09) w Restauracji SIEDLISKO w Gliwicach przy ul. Jaracza 13 (rezerwacja miejsc w lokalu: 508339185). Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny.

9.09, 20:00, Pokaz filmów dokumentalnych – „Wyspy i sztuka” (wykład + prezentacja medialna);

16.09, 20:00, Krajobrazy europejskich tańców (wykład + prezentacja medialna);

29.09, 18:00, ”Czy muzyka może być piekłem albo czy diabeł może być zbawiony? Przyczynek do ikonografii i brzmienia, a także tego wszystkiego, co niesie ze sobą Muzyczne piekło Boscha„. Spotkanie z Piotrem Orawskim – muzykologiem, radiowcem, autorem kultowego cyklu „Lekcje muzyki”; Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki;

29.09, 17:00, Spotkanie edukacyjne z Arianną Savall w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach przy ul. Wieczorka 6.

7.10, 20:00, Niezwykłe głosy – pieśni i arie śpiewane przez contratenorów (wykład wraz z prezentacją muzyczną);

14.10, 20:00, „Anatomia melancholii” – o melancholii i XVII-wiecznych pieśniach angielskich (wykład, prezentacja medialna i muzyczna);