Akatyst

Data: 
2013.06.24 19:00
Miejscowość: 
Chorzów
Artysta: 
Bornus Consort, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
Akatyst

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2013 r., w poniedziałek, o godz. 19.00, w kościele św. Jadwigi w Chorzowie, wykonany zostanie Akatyst ku czci Bogarodzicy – tekst ks. prałata Józefa Romana Maja z Warszawy z tradycyjną muzyką bizantyjską skomponowaną przez Marcina Abijskiego, kantora bizantyjskiego z Białegostoku. Wykonawcami tego hymnu będą sami autorzy, czyli ks. prałat Józef R. Maj, Marcin Abijski oraz zespoły Bornus Consort z Warszawy i Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa. Razem to da dwudziestu paru śpiewaków – samych mężczyzn.

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, dzieło to ma w sobie także wielką duchową siłę, dlatego chcemy, by wykonanie to miało charakter liturgiczny, formę nabożeństwa. Będzie obecna w świątyni ikona Matki Bożej, „Madonna św. Łukasza” (kopia najstarszego wizerunku Maryi) przywieziona specjalnie z Warszawy, z kościoła św. Katarzyny. Ks. prałat Józef Maj odśpiewa wszystkie przewidziane modlitwy i dokona okadzenia ikony.

Akatyst wpisuje się w cykl obchodów Święta Miasta Chorzów, dokładnie w 756 rocznicę nadania wsi Chorzów zakonowi bożogrobców i zostanie poprzedzony uroczystą Mszą Świętą o godz. 18.00 w intencji miasta i jego mieszkańców, w której wezmą udział także Prezydent Chorzowa mgr inż. Andrzej Kotala, wiceprezydenci, radni oraz mieszkańcy miasta.

 

Organizatorzy: Miasto Chorzów, Parafia św. Jadwigi w Chorzowie oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

Patronat honorowy: Jego Ekscelencja Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki

24 czerwca 2013, Chorzów, kościół św. Jadwigi w Chorzowie godz 19:00