AD RADICES MUSICAE

Data: 
2013.06.07 19:15 - 21:00
Miejscowość: 
Kraków
Artysta: 
OCTAVA ensemble
OCTAVA ensemble

Johann Singenberger (1848 - 1924) - Missa Cordis Jesu

AD RADICES MUSICAE
w rytmie czasu...

To cykl comiesięcznych spotkań z sakralną muzyką dawną, która wraca do swoich korzeni, do źródła. OCTAVA ensemble jako prekursor powraca do regularnego wykonywania dawnej muzyki sakralnej w kontekście, dla którego faktycznie była tworzona i w jakim przez stulecia funkcjonowała. Wielkie msze twórców renesansu i baroku rozbrzmiewają bowiem w naturalnym dla nich kontekście i zgodnie z ich przeznaczeniem.
Czyli już nie błędnie jako koncert a prawdziwie w trakcie liturgii.
Żeby kompozycje dawnych mistrzów zabrzmieć mogły w najwłaściwszym dla siebie kontekście i w pełni dążyć do ich korzeni liturgia odprawiana jest w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego czyli formie o jakiej myśleli i dla której tworzyli dawni kompozytorzy. Ta forma liturgii w sposób właściwie niezmieniony funkcjonowała od początku chrześcijaństwa, aż do soboru watykańskiego II (czyli do ok 1965).
Cykl AD RADICES MUSICAE, jest wyjątkowym wydarzeniem muzyczno-sakralnym w skali całego kraju. W 2013 cykl nosi podtytuł "w rytmie czasu" gdyż podczas tej edycji dodatkowo chcemy wpisać wydarzenia cyklu w najważniejsze terminy w kalendarzu liturgicznym wyznaczanającym upływ czasu.
Idea tego wydarzenia została bardzo pozytywnie przyjęta przez licznie przybywających na każdą odsłonę słuchaczy, a także przez prasę, krytyków muzycznych i magazyny kulturalne.

7 czerwca 2013 - Johann Singenberger (1848 - 1924) - Missa Cordis Jesu

19:15 Kościół św. Krzyża w Krakowie
WSTĘP WOLNY

Wydarzeniu patronuje portal MuzykaDawna.info