Ad honorem Beatae Mariae Virginis – Chorał Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Data: 
2019.05.11 19:30
Miejscowość: 
Szczecin
Artysta: 
Pożarski, Lawaty, Szczyciński, Kubiak
11.05. Robert Pożarski.jpg

Z wielką radością zapraszamy Państwa na koncerty inaugurujące XVI edycję Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej - Światło Północy 2019!

Sobota, 11.05.19  Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, ul Świętego Ducha 9, godzina 19:30

Koncert inauguracyjny  Ad honorem Beatae Mariae Virginis – Chorał Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

    Program powstał na zamówienie Szczecińskiego Festiwalu i nabrał nowego znaczenia w obliczu dramatycznych wydarzeń w Paryżu, jakim był pożar katedry Notre Dame, Matki wszystkich katedr i tradycji muzyki polifonicznej. Swe źródła czerpie z liturgicznego formularza Completorium na uroczystości maryjne według Antiphonarium maximum – XV-wiecznego antyfonarza krzyżackiej proweniencji, który obecnie znajduje się w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Dopełnienie monodii stawić będą dzieła czterogłosowe,  pochodzące z Gdańskiej Tabulatury Organowej oraz kompozycje Piotra Wilhelmiego z Grudziądza.

Wykonawcami koncertu będzie Kwartet wokalny, który tworzą wybitni polscy śpiewacy i znawcy chorału gregoriańskiego - Robert LawatyPaweł SzczycińskiLeszek Kubiak, pod kierunkiem Roberta Pożarskiego śpiewaka, kantora i uznanego badacza średniowiecznych źródeł muzyki sakralnej.