27 - 28 maja | Laureat Fryderyka - Fonograficzny Debiut Roku na festiwalu "Mazovia Goes Baroque"

Data: 
2011.05.27 19:00 - 2011.05.28 19:00
Miejscowość: 
Warszawa, Płock
Artysta: 
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Afisz Mazovia Goes Baroque 3/2011 - autor Małgorzata Starszak

Właśnie otrzymali Fryderyka za swoją pierwszą płytę. Kategoria: Fonograficzny Debiut Roku! 20 maja będzie miała premierę ich druga płyta, z symfoniami Haydna. Chwilę potem wystąpią na festiwalu Mazovia Goes Baroque 3/2011 w Warszawie i w Płocku.

Zagrają koncerty, podczas których usłyszymy repertuar z ich drugiej, najnowszej płyty, wzbogacony o muzykę Johanna Christiana Bacha. W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i w Sali Koncertowej PSM  zabrzmią symfonie z „dziennego” cyklu Josepha Haydna: Poranek, Południe i Wieczór oraz – bezpośrednio „przed Wieczorem” Symfonia g-moll op. 6 nr 6 J.Ch. Bacha.

Polska scena muzyki dawnej rozwija się wolniej niż tego oczekiwaliśmy kilka czy kilkanaście lat temu. Jednak grupa muzyków specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach i w historycznych praktykach wykonawczych systematycznie rośnie. Wielu młodych muzyków wyjeżdża na studia zagraniczne i powraca do Polski, często w towarzystwie poznanych tam kolegów i przyjaciół. Polska scena muzyki dawnej staje się częścią wielkiej sceny europejskiej. Jeśli czegoś jej brakuje to przede wszystkim miejsc, okazji, w których większe zespoły mogłyby pracować możliwie regularnie, bo tylko to daje gwarancje podnoszenia poziomu artystycznego i stwarza warunki do silniejszego zaznaczenia naszej obecności w wymiarze międzynarodowym. Świadomość tej konieczności leżała u podstaw powstania Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, jedynego polskiego zespołu muzyki dawnej, który organizacyjnie należy do struktur filharmonicznych. Orkiestra działa od kilku lat i podstawową formą jej aktywności są cykliczne prezentacje w ramach sezonu koncertowego Filharmonii Wrocławskiej. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka klasyczna i wczesno-romantyczna, również ta pisana przez zapomnianych, a jak się okazuje doskonałych kompozytorów działających w cieniu Mozarta, Haydna czy Beethovena. Ta repertuarowa specjalizacja to zasługa kierującego orkiestrą wiolonczelisty i dyrygenta Jarosława Thiela. Nie oznacza to oczywiście, że zespół zaniedbuje muzykę barokową i muzykę klasyczną pisaną przez najsłynniejszych twórców.

Najnowsza płyta Wrocławskiej Orkiestry Barokowej poświęcona jest muzyce Józefa Haydna i właśnie ten program usłyszymy na zbliżających się koncertach trzeciego tegorocznego projektu festiwalu MAZOVIA GOES BAROQUE. Ponieważ muzyka symfoniczna epoki klasycznej wykonywana jest przez polskie orkiestry na dawnych instrumentach niezbyt często, będzie to na pewno arcyciekawe wydarzenie.

Warszawa – bilety
Płock – wstęp wolny

Bilety - rezerwacja i sprzedaż od 4 maja
Bilet normalny
- cena 25 zł
Bilet ulgowy - cena 20 zł (dla emerytów i młodzieży uczącej się)

Rezerwacja internetowa: www.mazoviabaroque.pl
Rezerwacja telefoniczna: (22) 645 52 52 (pon.-pt. w godz. 12-15)

Bilety dostępne na:
•    sklep.polskieradio.pl; www.ebilet.pl
•    w sieci punktów sprzedaży EMPIK
•    oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia

Organizator
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Współorganizator
Polskie Radio Program 2

Partner organizacyjny
Fundacja Muzyki Dawnej CANOR

Mecenat
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy
Hotel Grand Warszawa, eBilet, Poka Poka

Patronat medialny:
TVP Kultura, Gazeta Stołeczna, gazeta.pl, Tygodnik Płocki

Koordynator: Aneta Nowak, tel. 22 586 42 44,
e-mail: a [dot] nowak [at] mckis [dot] waw [dot] pl

Promocja: Anna Kierkosz, tel. 22 586 42 24,
e-mail: a [dot] kierkosz [at] mckis [dot] waw [dot] pl