Zeman, Lukáš

Studiował najpierw grę na fagocie w Pradze, a następnie śpiew w Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Odbył również studia wokalne w Konserwatorium Królewskim w Hadze, jest także absolwentem Akademii Holenderskiej Opery Narodowej. W 2014 Zeman zdobył III nagrodę w największym konkursie muzyki sakralnej na świecie – Concorso Internazionale Musica Sacra w Rzymie.

Artysta występował z recitalami solowymi w wielu krajach na całym świecie. W jego repertuarze znajdują się m.in. role w operach Lully’ego, Monteverdiego, Mozarta, Prokofiewa, Pucciniego, Ravela i Rossiniego. Wśród najnowszych angaży znajdują się występy w Operze Lyońskiej, Teatro alla Scala, Teatro di Pisa, Teatro del Giglio di Lucca, Teatro Goldoni w Wenecji i Teatro Coccia w Novarze.

Niedawno Lukáš Zeman zaśpiewał partię solową w oratorium A Child of Our Time Michaela Tippetta pod batutą Paula McCreesha w Dartington Great Hall oraz wystąpił w operze Die Soldaten B. A. Zimmermanna w Teatro alla Scala. Oprócz tej działalności uczestniczy w projektach takich zespołów muzyki dawnej, jak: Collegium 1704, Il Canto di Orfeo, PhiloMelante i L´aura rilucente. W roku 2015 wystąpił w partii Jontka w wileńskiej wersji opery Halka Stanisława Moniuszki podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.