Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis foto

Zespół istnieje od 1996 roku i specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, ale wykonuje także wczesną polifonię i pieśni tradycyjne - jedno i wielogłosowe. Od samego początku związany z Chorzowem - stąd nazwa "Chosoviensis". Członkowie grupy to zarówno zawodowi muzycy, jak i doświadczeni śpiewacy: Paweł Bartosz, Rafał Kanowski, Edward Kawka, Dariusz Kowalski, Rafał Lip, Michał Malec, Michał Michalik, Mateusz Oleś, Miłosz Pawlik, Wojciech Radziejewski, Dominik Ślosarczyk, Sławomir, Sylwester i Tomasz Witkowscy oraz Filip Zduńczyk.

    Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który swoją wiedzę i umiejętności doskonalił m.in. pod okiem Marcela Pérèsa z Francji, Lycourgosa Angelopoulosa z Grecji, o. Bernarda Sawickiego OSB - opata tynieckiego oraz Marcina Bornus-Szczycińskiego i Roberta Pożarskiego - wybitnych polskich kantorów i znawców chorału. W 2010 roku został odznaczony przez władze miasta Chorzów medalem imienia Teodora Kalidego - za osiągnięcia w dziedzinie kultury, a w 2014 otrzymał nagrodę prezydenta miasta w dziedzinie kultury. Od 2011 roku, dekretem J.E. Abpa Metropolity Katowickiego Damiana Zimonia powołany na członka Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej.

 

    Podstawowym zadaniem scholi jest śpiew liturgiczny. W latach 1996-2005 członkowie współorganizowali Msze Gregoriańskie, które odbywały się regularnie w kościele św. Barbary w Chorzowie. Obecnie Msze z chorałem odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w kościele św. Jadwigi. Wspólnie z Ośrodkiem Liturgicznym Ruchu Światło-Życie im. św. Benedykta zorganizowali i poprowadzili 5 edycji ogólnopolskich warsztatów chorałowych. Koncertują także poza liturgią, prezentując interesujące programy związane z aktualnym okresem roku liturgicznego, opracowane najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami. Wielokrotnie byli zapraszani, by uświetnić ważne uroczystości kościelne i miejskie. Współpracowali z organistami: prof. Julianem Gembalskim, Krzysztofem Pawliszem, Susi Ferfoglia, Marco Vitale, kantorem bizantyjskim Marcinem Abijskim oraz zespołami Bornus Consort i Schola Gregoriana Silesiensis.

    Występowali na różnych festiwalach, m.in. na Międzynarodowych Olkuskich Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej, na Tyskich Wieczorach Kolędowych, na Festiwalu Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego, na Międzynarodowym Featiwalu Muzyki Gregoriańskiej Na Skałce Ars Cantus Gregoriani w Krakowie, na Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Domino w Koszalinie, Jeden Bóg, Wiele Kultur w Sanoku, Fide et Amore w Żorach, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego, Wiosennych Dniach Muzyki Organowej i Sakralnej w Łodzi, Międzynarodowych Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Białogardzie, Festival Européen de Musique Classique en Latin w Paryżu, “Gorczycki antico e moderno” w Bytomiu, “Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu.

W 2008 roku wspólnie z Żeńską Scholą "Nativitatis" nagrali płytę MARIAM MATREM VIRGINEM, na której znajdują się fragmenty Matutinum uroczystości Wniebowzięcia NMP wg. dominikańskiego manuskryptu Codex Beati Humberti de Romanis (XIII w.) oraz katalońskie pieśni pielgrzymów z El Llibre Vermell (XIV w.). W 2011 roku ukazała się płyta z chorałem barokowym wg Graduel de Nivers z 1679 roku zarejestrowana w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu. Partię organów na tej płycie wykonuje dr Susi Ferfoglia (Włochy). We wrześniu 2013, w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu, zarejestrowali francuski chorał barokowy wg Antiphonaire des Invalides (Paris, 1682). Kierownictwo muzyczne nad tym projektem objął Marcel Pérès.